Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-110/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-110/04
Data
2004.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dzierżawa
gmina
gospodarka nieruchomościami
najem
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Czy za towar używany, korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 5325), należy uznać nieruchomości zabudowane budynkami, budowlami i urządzeniami położonymi we wsiach, służącymi do poboru i uzdatniania wody dla miasta, które zostały wydane przez ich właściciela - Gminę o statusie wiejskim z dniem 1.07.2004 r. dla spółki na podst. dzierżawy na czas określony (może zostać podpisany aneks do umowy, przedłużający okres trwania umowy dzierżawy)?2. Czy faktura VAT powinna być wystawiana co miesiąc, na dzień płatności czynszu określonego w umowie dzierżawy, czy też powinna być jedna faktura wystawiona przed lub po zakończeniu umowy dzierżawy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w związku z pismem z dnia 17.08.2004 r. Nr RGG – 7227/23/04 w sprawie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Podatnik w ww. piśmie zwrócił się o udzielenie informacji:

„czy za towar używany korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54, poz. 535) należy uznać nieruchomości zabudowane budynkami, budowlami i urządzeniami położonymi we wsiach A, B, C, służącymi do poboru i uzdatniania wody dla miasta Zielonej Góry, które zostały wydane przez ich właściciela – Gminę o statusie wiejskim z dniem 1 lipca 2004 r. dla sp. z o. o, zwaną dalej „spółką” na podstawie dzierżawy na czas określony do dnia 31 grudnia 2004 r. (może zostać podpisany aneks do umowy przedłużający okres trwania umowy dzierżawy)?

Ponadto, czy faktura VAT winna być wystawiana co miesiąc na dzień płatności czynszu określony w umowie dzierżawy, czy winna być wystawiona jedna faktura przed czy po zakończeniu umowy dzierżawy?

Odpowiadając na powyższe pytanie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dotyczy dostawy towarów używanych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy dostawą towarów jest również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Z kolei stosownie do art. 7 ust. 9 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał, że przez umowę dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze rozumie się nie każdą umowę, lecz tylko:

  • taką umowę, na podstawie, której zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz
  • umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty (w świetle przepisów o podatku dochodowym grunty nie podlegają amortyzacji).

W przypadku, gdy umowa nie spełnia choćby jednego z powyższych wymogów, umowa ta nie jest dostawą, a w konsekwencji należy ją uznać za świadczenie usługi. Z umowy dzierżawy zawartej w dniu 16 lipca 2004 r. pomiędzy Gminą o statusie wiejskim a „spółką” nie wynika, aby dzierżawca (korzystający) dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Dzierżawa obiektów wymienionych w piśmie będzie więc świadczeniem usługi, przepis art. 43 ustawy nie będzie miał w omawianym przypadku zastosowania. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – art. 19 ust. 13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części – art. 19 ust. 15 ustawy VAT. Stosownie do § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz list towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), faktury wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Z § 7 umowy dzierżawy zawartej w dniu 16 lipca 2004 r. wynika, iż dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu miesięczny czynsz dzierżawy w kwocie 1000 zł. plus 22 % VAT w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Za lipiec 2004 r. odpłatność należy uiścić w terminie 7 dni od podpisania umowy dzierżawy.Faktury VAT, w przypadku otrzymania zapłaty, która to powoduje powstanie obowiązku podatkowego ( art. 19 ust. 15 ustawy), należy wystawić nie później niż z dniem wystąpienia obowiązku podatkowego, tzn. najpóźniej z dniem zapłaty należności. Natomiast, jeżeli zapłata nie nastąpiła przed upływem terminu płatności, wówczas faktury VAT w omawianym przypadku , gdzie termin płatności określono do 10. dnia każdego miesiąca, fakturę można wystawić najwcześniej 30. dnia przed tym terminem, lecz nie później niż 10. każdego miesiąca

Gdyby w umowie ustalono, że czynsz będzie płatny rocznie, np. w terminie do 15 grudnia za cały miniony rok – jeżeli wcześniej nie nastąpi zapłata, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi dzierżawy wystąpiłby dopiero 15 grudnia. Zasady fakturowania opisane powyżej będą również mieć tu zastosowanie.

W związku z tym, że w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z usługą a nie z dostawą towarów używanych, odstąpiono od udzielenia informacji, co należy rozumieć przez towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj