Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD-413/126/2004
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-413/126/2004
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy można zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na zryczałtowany podatek dochodowy, według stawki 8,5% z tytułu przychodów osiąganych z tytułu umowy dzierżawy lokalu użytkowego?


Dotyczy: zryczałtowanego podatku dochodowego od osiągających przychody z tytułu umów dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

W odpowiedzi na złożony wniosek w dniu 18.10.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Przedmiotowy wniosek dotyczył kwestii możliwości zmiany opodatkowania i wyboru w roku 2005 zryczałtowanego podatku dochodowego jako formy opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu umowy dzierżawy lokalu użytkowego, według stawki 8,5%.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), przewiduje możliwość wyboru formy opodatkowania na dany rok podatkowy – zgodnie z zapisem art. 9 w/w ustawy „pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego (...)”. Przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio w przypadku osiągania przychodów z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze – ust. 4 ustawy.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a, w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, uzyskane w roku podatkowym przychody z najmu, podnajmu lub innych umów o podobnym charakterze, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 4.000 euro opodatkowane są stawką 8,5% przychodu (kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego na dzień 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy). Od nadwyżki ponad tę kwotę, od miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpi przekroczenie, ryczałt wynosi 20% przychodu.

Analizując zatem powyższy zapis Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem potwierdza Pani stanowisko zawarte we wniosku i stwierdza, iż na rok 2005 może Pani dokonać zmiany formy opodatkowania na zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osiąganych z tytułu umowy dzierżawy lokalu użytkowego, stosując stawkę ryczałtową 8,5% przychodu do kwoty 4.000 euro, składając stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu, w terminie do 20 stycznia 2005 r., pod warunkiem, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne obowiązujące w roku 2005, będą dopuszczały możliwość opodatkowania przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ zmiany do ustawy na rok 2005 nie zostały jeszcze ogłoszone.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj