Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB3/415/96/04/DJ
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB3/415/96/04/DJ
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy mogę skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego jako osoba samotnie wychowująca dziecko?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 22.12.2004 r. (data wpływu) informuje, iż art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 ze zm.) wyraźnie określa osoby uważane przez ustawodawce za samotnie wychowujące dzieci tj. jeden z rodziców albo opiekun prawny, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku do której orzeczono separację, jak również osoba pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Przez kawalera należy rozumieć mężczyznę, który nie zawarł związku małżeńskiego albo zawarty przez niego związek małżeński został unieważniony.
Tak więc ustawodawca unormował, iż aby skorzystać z przedmiotowego sposobu rozliczenia rocznego rodzic musi być osobą samotnie wychowującą małoletnie dziecko. Wychowywać - wg słownikowego pojęcia - to zapewnić osobie niedorosłej osiągnięcie rozwoju fizycznego i psychicznego, zapewnić opiekę istocie niedorosłej i doprowadzić ją do samodzielności. Reasumując zasada preferencyjnego sposobu opodatkowania przewidziana dla osób samotnie wychowujących dzieci, przysługuje osobie, która oprócz kosztów jego utrzymania ponosi również wszelkie konsekwencje wychowawcze.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż niemożliwa jest taka sytuacja, w której dwie osoby dojdą do wniosku, że są osobami samotnie wychowującymi dziecko i w związku z tym każda z nich ma prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdy matka dziecka nie będzie korzystała z przedmiotowych zasad preferencyjnego opodatkowania, wówczas może się Pan rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj