Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-182/04/CIP/06
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-182/04/CIP/06
Data
2004.03.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
1. Czy czynność zwrotu nakładów inwestycyjnych jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
2. Czy w przypadku uznania, że wartość zwróconych nakładów nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych – Podatnik zachowuje prawo do wcześniej odliczonego podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług poniesionych na uruchomienie linii technologicznej ?
Zdaniem Podatnika czynność zwrotu nakładów inwestycyjnych nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a Podatnik zachowuje prawo do wcześniej dokonanych odliczeń podatku naliczonego od wydatków związanych z „inwestycją w obcych środkach trwałych”.


Stan faktyczny :

Podatnik użytkuje na podstawie umowy leasingu linię technologiczną do wyrobu materiałów budowlanych, która zgodnie z postanowieniami umowy stanowi własność leasingodawcy i jest przez niego amortyzowana.

W 2001 r. Podatnik poniósł określone wydatki (koszty) związane z transportem, montażem i uruchomieniem przedmiotowej linii technologicznej, które zaklasyfikował jako podlegającą amortyzacji inwestycję w obcych środkach trwałych.

Przedmiotowa umowa leasingu przewiduje możliwość scedowania praw z niej wynikających na nowego leasingobiorcę, z czego Podatnik zamierza skorzystać w 2004 r.

Umowa cesji przedmiotu leasingu przewiduje zwrot Podatnikowi niezamortyzowanej części poniesionych przez niego nakładów.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jest sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także inne czynności wymienione w ust. 3 tego artykułu zrównane ze sprzedażą.

Jak wynika z definicji ustawowych zawartych w art. 4 w/w ustawy o VAT przez towar - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast przez usługi rozumie się :

  1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  2. roboty budowlano-montażowe,
  3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  5. udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 w/w ustawy - Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Przypadki, kiedy podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego reguluje m. in. przepis art. 25 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.

Zgodnie z treścią przywołanego przepisu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże w przepisie art. 25 ust. 2 zaznaczono, iż przepis ust. 1 pkt 3 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 21 ust. 3, tj. towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka poniosła w 2001 r. wydatki na uruchomienie linii technologicznej, które zaklasyfikowała, jako podlegającą amortyzacji inwestycję w obcych środkach trwałych. Linia technologiczna była wykorzystywana następnie przez Podatnika w produkcji materiałów budowlanych, których sprzedaż i świadczenie usług z ich wykorzystaniem podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym Spółka odliczyła podatek naliczony VAT związany z powyższymi nakładami, na zasadach ogólnych określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.

W 2004 r. Spółka zamierza przenieść umową cesji prawa wynikające z umowy leasingu na nowego leasingbiorcę, który zobowiązał się do zwrotu Spółce niezamortyzowanej części poniesionych wydatków, związanych z przedmiotową inwestycją.

Zwrot nakładów inwestycyjnych nie jest towarem ani usługą w rozumieniu cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest również czynnością wymienioną w art. 2 ust. 1 i ust. 3 - jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A zatem otrzymanie przez Spółkę zwrotu nie zamortyzowanej części poniesionych nakładów inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe zdarzenie pozostaje bez wpływu na dokonane wcześniej przez Spółkę odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług dotyczących uruchomienia linii technologicznej, pod warunkiem że służą one działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj