Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1722/04/CIP/06
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1722/04/CIP/06
Data
2004.10.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
przewóz osób
samochód specjalistyczny
wynajem


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować dla :
1. świadczenia usług transportu sanitarnego osób dializowanych „chodzących” zamawianych przez stację dializa. Transport odbywa się na trasie dom chorego – stacja dializa – powrót ?
2. dla transportu chorych karetką pogotowia ?
W obu przypadkach Podatnik stosuje 7 % stawkę podatku od towarów i usług i uważa, że jego działania w zakresie opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług są prawidłowe.


Stan faktyczny :

Podatnik na zamówienie stacji dializ, przy pomocy samochodów specjalnych świadczy usługi transportu sanitarnego dializowanych osób. Ponadto na zamówienie podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczy usługi tzw. „karetki pogotowia”, przy czym jej załoga (poza kierowcą) stanowi personel szpitala lub pogotowia ratunkowego. Na zamówienie w/w placówek ochrony zdrowia świadczy również usługi transportu (wywozu) odpadów medycznych.

Dla usług w przedstawionym zakresie podatnik stosował dotychczas 7 % stawkę podatku VAT. Ponieważ usługi powyższe zamawiane są przez placówki opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, gdzie coraz częściej przetargi wygrywają firmy stosujące dla tego zakresu usług zwolnienie z podatku VAT - u Podatnika zrodziła się wątpliwość, czy jego dotychczasowe działania w zakresie stosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług były prawidłowe.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy - będące przedmiotem opodatkowania towary i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a konstrukcja wielu przepisów ustawy wskazuje, iż wszelkie preferencje w stawce podatku od towarów i usług uzależnione są od zaklasyfikowania danego towaru/usługi do właściwego grupowania statystycznego, o wskazanym w ustawie symbolu PKWiU.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w w/w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W w/w załączniku Nr 4 w wykazie usług zwolnionych od podatku pod poz. 9 ustawodawca wymienił „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) – ex 85”.

Natomiast w załączniku Nr 3 do cyt. ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 % pod poz. 143 wymieniono usługi o symbolu PKWiU 60.22 – „Usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą, pod poz. 144 usługi o symbolu PKWiU 60.23 – Usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe i pod poz. 152 ponownie wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 85 „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej – wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku”.

W objaśnieniach do w/w załącznika wskazano, iż wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 % nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych 0 % i 3 %.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik nie określa klasyfikacji statystycznej PKWiU dla świadczonych przez siebie usług .

W świetle przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, iż transport chorych korzystałby ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdyby świadczone usługi wchodziły w zakres grupowania PKWiU ex 85, tj. były częścią składową kompleksowej usługi ratowania zdrowia, a więc usługi świadczonej przez uprawniony ku temu podmiot, np. pogotowie ratunkowe, szpital lub lekarza świadczącego usługę ochrony zdrowia w ramach praktyki lekarskiej. Tutaj Podatnik świadczy jedynie usługę transportowa na zamówienie podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia.

Natomiast usługi transportu chorych, czy to na zamówienie pogotowia ratunkowego, czy też stacji dializ mogą niewątpliwie podlegać opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług, jeżeli świadczone usługi będą wchodziły w zakres grupowania PKWiU 60.23 – „Usługi transportu pasażerskiego lądowego pozostałe” lub grupowania PKWiU 60.22 – „Usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą”.

W przypadku trudności we właściwym zaklasyfikowaniu świadczonych usług Podatnik powinien zwrócić się o pomoc do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie opinii w tej sprawie.

Natomiast świadczone przez Podatnika usługi transportu odpadów medycznych (ich wywozu) nie zostały wymienione w żadnym z załączników do ustawy, jak i w rozporządzeniu wykonawczym wydanym na jej podstawie - jako korzystające z preferencji podatkowej w podatku VAT, a zatem ich świadczenie podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj