Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/189/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/189/04
Data
2004.12.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
wkład budowlany
wydanie


Pytanie podatnika
1.Firma w ramach prowadzonej działalności developerskiej buduje na własnym gruncie budynek mieszkalny (obiekt PKOB – 1122), od stycznia br przyjmuje zaliczki na lokale mieszkaniowe (wraz z udziałem w gruncie przypadającym na dany lokal) na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży. Niektórzy nabywcy przed 1 maja br w całości wnieśli wkład budowlany (dotyczący zarówno lokalu jak i gruntu), inni zaś tylko części. Czy w związku z tym część wkładu budowlanego dotycząca udziału w gruncie wniesiona przed 1 maja br będzie podlegała opodatkowaniu VAT w momencie sprzedaży (mieszkania wraz z przynależnym gruntem) po 1 maja 2004r.2.Jeżeli wydanie lokalu mieszkaniowego (na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego) ma miejsce przed sporządzeniem aktu notarialnego (np. dwa, trzy miesiące wcześniej), a należność za lokal mieszkaniowy nie została w całości uregulowana, to w myśl art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wydania. Czy w związku z tym , dniem wydania będzie data faktycznego wydania lokalu, czy też dzień podpisania aktu notarialnego? Naszym zdaniem zaliczki na udział w gruncie wniesione pod rządami starej ustawy o VAT tj. przed 1 maja 2004r nie powodują powstania obowiązku podatkowego po wejściu w życie ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r. Natomiast za dzień wydania lokalu mieszkaniowego w opisanej przez nas sytuacji uważamy, że należałoby przyjąć datę wcześniejszą, a więc datę faktycznego wydania lokalu w sytuacji gdy należność za lokal nie została w całości uregulowana, a lokal został wydany nabywcy.


Ad 1. - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem jak wynika z art 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r są (...) budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) a także grunty. Przez dostawę towaru w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), a obowiązek podatkowy powstaje w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki (...) nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania ( art. 19 ust. 10). Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).Na podstawie art. 29 ust 5 powyższej ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku przeniesienia własności lokalu wraz z przynależnym gruntem, które nastąpi po 1 maja 2004r , podstawą opodatkowania jest także wkład budowlany dotyczący gruntu wniesiony przed 1 maja 2004r. (art. 29 ust. 5).

Ad 2. - w przypadku braku zapłaty za przedmiot sprzedaży, którymi są lokale i budynki o obowiązku podatkowym decyduje moment wydania towaru. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia wydania towaru, należy się zatem odnieść do pojęcia przeniesienia posiadania. Jeśli więc przed aktem notarialnym nastąpiło przekazanie lokalu przyszłemu właścicielowi (protokół zdawczo – odbiorczy) to 30 dniowy termin do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego liczy się od momentu tego przekazania.

Biorąc powyższe pod uwagę przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest błędne w pierwszym przypadku, w drugim natomiast przedstawiony pogląd jest prawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj