Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/73/04
z 5 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/73/04
Data
2004.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
kontrakt menedżerski
nagrody
stawki podatku
umowa o zarządzanie
usługi menedżerskie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1) W jaki sposób traktować wypłaconą menadżerom nagrodę roczną, czy jako przychód osiągnięty w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, czy jako przychód z działalności wykonywanej osobiście ?
2) Jaką stawkę podatku VAT stosować w przypadku uznania nagrody rocznej za przychód osiągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. 22%, czy też zwolnioną ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na zawarte w piśmie z dnia 23.08.2004 r. (wpływ do urzędu 26.08.2004 r., uzupełnione w dniu 06.09.2004 r.) zapytanie dot. opodatkowania podatkiem VAT nagrody rocznej wypłaconej menedżerom, wyjaśnia:

W myśl art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. nadanym nowelizacją ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 7.

W świetle powyższych przepisów świadczenie usług menedżerskich na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie jest uznawane za pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz za działalność wykonywaną osobiście.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami), w rozdziale 6, § 8 pkt 7 postanowiono, że m. in. zwalnia się od podatku czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – czyli czynności realizowane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakty menedżerskie lub umowy o podobnym charakterze – jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj