Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US37/ZDD/6A/DF/415/32/33/2004
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US37/ZDD/6A/DF/415/32/33/2004
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
małżonek
remanent likwidacyjny
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
1)W jaki sposób należy rozliczyć towar z remanentu likwidacyjnego kontynuując działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym po zmarłym w dniu 20.09.2004r. małżonku ,czy należy zapłacić zryczałtowany podatek i w jakiej wysokości ?
2)Kto i w jakiej wysokości ma obowiązek zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy za miesiąc wrzesień 2004r. ?
3)Czy i w jakim terminie należy złożyć zeznanie Pit-28 za 2004 rok i kto będzie płatnikiem podatku lub otrzyma jego ewentualny zwrot ?
4)Co należy zrobić z pozostałą dokumentacją dotyczącą prowadzonej działalności gospodarczej przez zmarłego męża ?


Ad.1Ze złożonych wniosków wynika, że zamierza Pani kontynuować działalność gospodarczą po zmarłym mężu.
Zgodnie z art. 97 par. 1 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika , przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy a do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy zgodnie z art.98 par. 1 Ordynacji stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.Z treści art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r.o podatku od spadków i darowizn /jednolity tekst Dz. U. z 2004r. Nr 142 poz. 1514 / wynika, że zwalnia się od podatku:„nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny ; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku , z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych ; w przypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego”.
Jeśli spadkobierca (małżonek lub zstępny spadkodawcy) spełni wymogi przewidziane w cytowanym przepisie , to remanent pozostały z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej spadkodawcy zwalnia się od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn oraz nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.z 2000r.Nr 14 poz.176 ze zm./ zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.
W tym przypadku nie płaci Pani również zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego po zmarłym mężu , bowiem w momencie sprzedaży towaru w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej opodatkowany będzie przychód z tej działalności w/g 3 % stawki ryczałtu w przypadku wybrania zryczałtowanej formy opodatkowania.

Ad.2Zgodnie z art. 99 Ordynacji podatkowej bieg terminów ulega zawieszeniu od dnia śmierci spadkodawcy do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłynęły dwa lata od śmierci spadkodawcy. Organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy na podstawie art. 100 par. 1 Ordynacji podatkowej orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców. W decyzji organ podatkowy w myśl art. 100 par. 2-3 Ordynacji określa wysokość zobowiązań spadkodawcy wraz z terminem płatności przez spadkobiercę zobowiązań, który wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Spadkodawca zmarł 20.09.2004r. co oznacza, że od tego dnia termin płatności uległ zawieszeniu i za miesiąc wrzesień 2004r. nie należy płacić ryczałtu gdyż będzie on rozliczony w decyzji określającej wysokość zobowiązania lub stwierdzenia nadpłaty spadkodawcy za 2004 rok.

Ad.3Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów ,to organ podatkowy orzeka o zakresie odpowiedzialności spadkobierców i określa wysokość zobowiązań spadkodawcy. Zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu przez zmarłego ( spadkodawcę) Pit-28 za 2004 rok nie może być zatem złożone przez spadkobierców.

Ad.4Podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg i analogicznie innych ewidencji przechowują je i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego zgodnie z art. 86 par. 1 Ordynacji podatkowej. Zobowiązanie podatkowe w myśl art. 70 par. 1 Ordynacji przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.Jako spadkobierca ma Pani obowiązek przechowywać dokumentację dotyczącą działalności gospodarczej prowadzonej przez zmarłego męża przez okres wskazany w wyżej przytoczonych przepisach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj