Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US21/AV/443-4128/2004/IM
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US21/AV/443-4128/2004/IM
Data
2004.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
duplikat faktury
obniżenie podatku należnego
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w niżej opisanej sytuacji przysługuje prawa do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury za naprawę powypadkową samochodu?
Fakturę wystawioną w dniu 22.08.2003 r. z tytułu naprawy powypadkowej samochodu należącego do firmy otrzymał ubezpieczyciel i na jej podstawie zapłacił usługodawcy kwotę równą wartości netto usługi, natomiast firma była zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług. W 2004 r. usługodawca monitował do firmy o wpłatę zaległego podatku. Po sprawdzeniu dokumentacji stwierdzono, że firma nie posiada faktury potwierdzającej wykonanie usługi naprawy samochodu, nie dokonała wpłaty należności usługodawcy , a także nie odliczyła podatku naliczonego z tytułu wykonania tej usługi. Usługodawca natomiast posiadana kopie powyższej faktury na której w miejscu podpisu osoby uprawnionej do otrzymania faktury wpisano „ upoważnienie „Firma w lipcu 2004 r. dokonała wpłaty należności na konto usługodawcy.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, zaś kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Natomiast przepis zawarty w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz U. Nr 97, poz. 970 ze zm./ stanowi, że w przypadku faktur lub faktur korygujących nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego dokumentu inne niż oryginały tych faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty. W związku z powyższym otrzymanie duplikatu faktury jest tożsame z otrzymaniem oryginału, o ile podatnik nie rozliczył wcześniej podatku naliczonego.

W takim przypadku podatnik ujmuje duplikat w miesiącu jego otrzymania lub w miesiącu następnym.

W rozpatrywanym stanie faktycznym należy stwierdzić, że z powodu braku faktury i nie odliczenia podatku naliczonego z tytułu naprawy powypadkowej samochodu w okresie wcześniejszym otrzymanie przez firmę duplikatu faktury będzie dla firmy podstawą do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu jego otrzymania lub w miesiącu następnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj