Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/351/04
z 14 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/351/04
Data
2005.01.14



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
deklaracje
dostawa wewnątrzwspólnotowa
miejsce świadczenia usług
terytorium Polski
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości ujmowania wewnątrzwspólnotowych usług transportowych w poz. C.1. punkt 6 deklaracji VAT-7


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., dokonuje zmiany interpretacji przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach w piśmie z dnia 2212.2004 r. (znak: US.PP/443-50/04):

Pytanie podatnika dotyczy możliwości ujmowania wewnątrzwspólnotowych usług transportowych w poz. C.1. punkt 6 deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 28 ust. 1 za wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów uznaje się taki transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, przy czym, co do zasady, miejscem świadczenia tej usługi jest kraj, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Wyjątek od powyższej zasady został ujęty w ust. 3 powyższego artykułu, zgodnie z którym, jeśli nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów poda świadczącemu ww. usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż kraj rozpoczęcia transportu, to wtedy miejscem świadczenia usługi będzie kraj, który wydał ten numer (kraj zarejestrowania nabywcy). Tak więc, tylko w przypadkach, gdy w podanym wyżej rozumieniu miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów będzie Polska podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju i są wykazywane w deklaracji VAT-7 w pozycji C.1. punkt 5 - dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowana stawką 22 %.

Odnosząc się do stanowiska wyrażonego przez podatnika, należy stwierdzić, iż jest ono nieprawidłowe, gdyż zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku i usług (VAT-7 i VAT-7K) w poz. C.1. punkt 6 - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wykazuje się jedynie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ustawy, pod warunkiem, iż podatnik zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE zgodnie z art. 97 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj