Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
POII/415-22/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POII/415-22/04
Data
2004.11.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
remonty
termomodernizacja


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczenia wydatków poniesionych na opłacenie prac termomodernizacyjnych w ramach wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, gdy remontu dokonała spółdzielnia mieszkaniowa, a podatnicy zostali obciążeni kosztami tych prac?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 21 października 2004 r. (uzupełnione pismem z dnia 4 listopada 2004 r.) w sprawie odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych na opłacenie prac termomodernizacyjnych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uprzejmie wyjaśnia:

W myśl art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzony na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27 a i art. 45 ust. 3 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Podatnik może korzystać z przedmiotowej ulgi nie tylko wówczas, gdy samodzielnie dokonuje remontu lub modernizuje zajmowany na podstawie tytułu prawnego lokal mieszkalny, ale również, gdy remontu dokonuje Spółdzielnia. Nie ma przeszkód aby podatnik (spółdzielca), który poniósł wydatek na opłacenie prac termomodernizacyjnych w części przypadającej na jego mieszkanie, mógł skorzystać z ulgi podatkowej. Będzie to jednak możliwe, jeżeli Spółdzielnia bezpośrednio obciąży tymi wydatkami swych członków (poza czynszem).

Jednym z warunków odliczenia przedmiotowego wydatku jest posiadanie przez podatnika dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku. W tym przypadku - zgodnie z art. 27 a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Podatnik musi więc dysponować dowodem potwierdzającym poniesienie takiego wydatku. Takim dowodem jest faktura wystawiona przez Spółdzielnię – refaktura poniesionych przez Spółdzielnię kosztów. Nie będzie nim natomiast potwierdzenie wpłat ponoszonych przez spółdzielcę w ramach opłat czynszowych. Jeżeli podatnik dokona wpłaty wynikającej z refaktury, ma prawo do dokonania odliczenia od podatku do wysokości obowiązującego limitu.

Odpowiedź na pytanie, czy Spółdzielnia ma podstawy do refakturowania poniesionych w 2003 r. kosztów termomodernizacji, zostanie udzielona w odrębnym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj