Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOF-415/59/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-415/59/04
Data
2004.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez organy rentowe

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Powstawanie zobowiązania podatkowego --> Zaniechanie ustalania i poboru oraz zwolnienie z poboru


Słowa kluczowe
małoletni
obowiązek płatnika
renta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
1. Czy organ rentowy ma prawo pobierać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej małoletnim renty rodzinnej?
2. Czy w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej, organ podatkowy może zwolnić podatnika z obowiązku pobrania podatku?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia jak niżej.

1. Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny.
Zaliczki, o których mowa w ust. 1, za miesiące od stycznia do grudnia, ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1 c, odejmując kwotę obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 3 miesięcznie (chodzi o 1/12 kwoty 530,08 zł. zmniejszającej podatek, jeżeli świadczeniobiorca złoży płatnikowi oświadczenie, że nie osiąga innych dochodów).
Stosownie do postanowienia art. 34 ust. 4 a zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 2 zmniejsza się, za zastrzeżeniem art. 27 b ust. 1 pkt. 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez organ rentowy zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Po zakończeniu roku podatkowego płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy przekazać podatnikowi i organowi podatkowemu imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.
Jak stanowi art. 6 ust. 4 ustawy od osób samotnie wychowujących dzieci małoletnie, dzieci bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, który stanowi, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

2. Zasady odpowiedzialności podatkowej płatnika uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnik (w tym przypadku ZUS) jest obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Stosownie do postanowienia art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada za podatek nie pobrany lub podatek pobrany a nie wpłacony. W myśl art. 30 § 3 Ordynacji podatkowej jest to odpowiedzialność całym swoim majątkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj