Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/30/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/30/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
zapomoga


Pytanie podatnika
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:
Prosimy o wyjaśnienie kilku sytuacji związanych z zapomogami od, których nie zależy pobór bądź zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych:
- Czy zaświadczenie lekarskie dołączone do wniosku o zapomogę, a dotyczące choroby wymagającej długotrwałego leczenia, musi być wystawione przez lekarza specjalistę czy wystarczy od lekarza rodzinnego by potraktować tę chorobę jako długotrwałą?
- Czy zapomoga udzielona w związku z poniesionymi stratami spowodowanymi awarią sprzętu AGD i RTV może być uznana za zdarzenie losowe?


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79. Cechą charakterystyczną zapomogi jest fakt, że jest to świadczenie jednorazowe, mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Zwolnienie przewidziane wyżej cytowanym przepisem obejmuje świadczenie wypłacone wskutek zaistnienia zdarzeń konkretnie w nim wymienionych, przy czym prawa do zwolnienia nie wolno interpretować rozszerzająco.

W przypadku zapomóg przyznawanych z tytułu długotrwałej choroby (do chorób długotrwałych należy zaliczyć wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe) taki fakt powinien być udokumentowany zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę lub lekarza rodzinnego.

Pod pojęciem zdarzeń losowych należy rozumieć, wszelkie zdarzenia niezależne od człowieka, na które nie ma on co do zasady wpływu. Z tytułu takich zdarzeń uprawnione instytucje, zakłady pracy, organy rządowe lub samorządowe, na podstawie stosownych uregulowań, mogą wypłacać podatnikom zapomogi, które w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 26 wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zdarzenia losowego taki fakt powinien być udokumentowany np. protokołem o szkodzie z firm ubezpieczeniowych w przypadku zalania mieszkania, zgłoszeniem do organów ścigania w przypadku kradzieży.

Do udokumentowania okoliczności powołanych w omawianym przepisie będzie miał zastosowanie art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) który stanowi, że jako dowód dopuścić należy wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Podanie osoby ubiegającej się o przyznanie zapomogi powinno być udokumentowane aktualnymi dowodami potwierdzającymi stan faktyczny. Dokumenty te winny być wiarygodne i rzetelne, które nie budzą wątpliwości co do zaistniałych zdarzeń.

Przez zapomogi o których wyżej mowa zdaniem tut. Organu podatkowego, należy rozumieć świadczenia doraźne przyznane w uzasadnionych ważnymi względami sytuacjach. Kwestie definicyjne mogą być sprecyzowane przez samego pracodawcę w regulaminie przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku, tj. gdy definicje zostaną sformułowane w tym regulaminie, pracodawca powinien stosować zwolnienie od podatku w ramach przyjętych definicji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj