Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-69/04/I/69/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-69/04/I/69/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów
eksport (wywóz)
procedura
stawki podatku
urząd celny
wywóz towarów


Pytanie podatnika
- czy pieczęć Urzędu Celnego w ...... oddział ...... w procedurze tranzytu należy traktować jako potwierdzenie urzędu celnego wyjścia towaru poza terytorium Wspólnoty, dającej uprawnienia do zastosowania stawki VAT 0 % ?


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pan sprzedaży na rzecz kontrahentów mających siedzibę na terenie Chorwacji, Rumunii, Serbii i Czarnogóry. Towar dostarczany jest m.in. wynajętym środkiem transportu i zgłaszany do procedury tranzytu w oddziale Urzędu Celnego w .... W takim przypadku wystawiany jest dla Pana dokument SAD-3 opatrzony pieczęcią Urzędu Celnego w ... oddział ... .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.W świetle art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu. Obowiązek podatkowy w eksporcie zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.Z kolei art. 41 ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.Jeżeli ww. warunek nie został spełniony podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres co wynika z zapisu art. 41 ust. 7 ustawy o VAT.

W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym wyżej mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.Reasumując, aby daną czynność uznać za eksport towarów muszą zostać spełnione następujące przesłanki:1) wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tzn. nie jest wystarczające posiadanie przez podatnika dokumentu celnego lub potwierdzenia wystawionego przez wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, gdyż potwierdzenie musi nastąpić przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty,2) wywóz nastąpić musi poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytorium Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej; eksportem dla celów VAT jest także wywóz towarów na terytoria wyłączone z terytorium Wspólnoty Europejskiej,3) wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, czyli czynności spełniających kryteria zaliczenia do pojęcia dostawy towarów w rozumieniu tego przepisu, przy czym spełniający te warunki wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty:- przez dostawcę lub w jego imieniu, tzw. eksport bezpośredni, lub- przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski), lub w jego imieniu, tzw. eksport pośredni.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj