Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO415/167/04/AM
z 13 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO415/167/04/AM
Data
2005.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
oprocentowanie
regulamin
spłata pożyczki


Pytanie podatnika
W Miejskim Zespole Obiektów Sportowych został utworzony fundusz świadczeń socjalnych. Regulamin utworzonego funduszu przewiduje udzielanie pożyczek na cele mieszkaniowe. Oprocentowanie tych pożyczek byłoby niższe niż oprocentowanie adekwatnych pożyczek udzielanych na warunkach rynkowych np. przez banki. Czy różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczek udzielonych na warunkach rynkowych a oprocentowaniem pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe przyznawanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tegoż funduszu określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r .o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Natomiast zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń z tego funduszu ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Przy czym, jeżeli pracownicy danego pracodawcy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, regulamin uzgadnia pracodawca z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Zgodnie z art. 2 ww. ustawy, przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców m.in. udzielanie zwrotnej i bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Warunki te generalnie wynikają z regulaminu korzystania z funduszu przez uprawnione osoby, który zawiera postanowienie o preferencyjnym oprocentowaniu pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe.Skoro regulamin ZFŚS ustala oprocentowanie pożyczek na jednolitym poziomie, to skorzystanie z tej możliwości nie wywołuje skutków podatkowych. Co do zasady bowiem, pożyczki udzielane przez zakład pracy z ZFŚS pracownikowi, nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./. Nie mniej jednak, w sytuacji gdy spłata udzielonej pożyczki nie zostanie dokonana, a zakład pracy umorzy ją pracownikowi, to umorzona kwota staje się przychodem ze stosunku pracy jako nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy. Przy czy istotnym jest tu pozostawanie pracownika w stosunku pracy z określonym pracodawcą.

Reasumując, skoro udzielona pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu (z wyjątkiem o którym mowa wyżej) to różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczek ustalanym na warunkach rynkowych a oprocentowaniem pożyczek na cele mieszkaniowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj