Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-210/04/JM
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-210/04/JM
Data
2004.12.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
oddział
rozliczanie podatku od towarów i usług
sprzedaż udziałów
zakład


Pytanie podatnika
W związku z prowadzeniem dwóch różnych rodzajów działalności (badań naukowych, lecznictwa otwartego i zamkniętego oraz usług hotelarskich i mieszkaniowych) Instytut wyodrębnił ze swojej struktury Zakład Hoteli i Budynków Mieszkalnych jako samobilansującą jednostkę, która do dnia 30.04.2004r. występowała jako odrębny podatnik posiadający odrębny numer identyfikacji podatkowej. W związku z wejściem z dniem 01.05.2004r. w życie ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) Instytut złożył zapytania następującej treści :
1. Czy od dnia 01.05.2004r. Zakład Hoteli i Budynków Mieszkalnych powinien stosować nr NIP Instytutu zgodnie z art. 160 ust. 3 w/w ustawy ?
2. Czy w związku z wygaśnięciem odrębności podatkowej w zakresie podatku VAT, a co za tym idzie połączeniem rejestrów sprzedaży i rejestrów zakupu ZHiBM z rejestrami Instytutu oraz w konsekwencji tego brakiem sprzedaży i brakiem zakupów wg dotychczasowego nr NIP, Zakład Hoteli i Budynków Mieszkalnych powinien nadal pozostać na osobnym rozliczeniu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ?
3. Czy obliczając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 w/w ustawy Instytut powinien brać pod uwagę obrót osiągnięty w 2003r. przez sam Instytut czy łącznie z Zakładem Hoteli i Budynków Mieszkalnych?


Ad. 1.

Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem – w zakresie w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Ustawodawca nie przewidział wyjątków dotyczących stosowania w/w przepisu w odniesieniu do określonych kategorii podatników. Wobec powyższego Instytut od w/w daty wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki Zakładu Hoteli i Budynków Mieszkalnych wynikające z przepisów prawa dotyczących podatku od towarów i usług. Jednocześnie ustaje byt prawny Zakładu Hoteli i Budynków Mieszkalnych jako odrębnego podatnika podatku od towarów i usług.

Ad. 2.

Zgodnie z brzmieniem art. 14a ust.1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa – stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zapytanie Instytutu dotyczy innego podmiotu (Zakładu Hoteli i Budynków Mieszkalnych), dla którego właściwy jest w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług proporcję, o której mowa w ust. 3 (udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo), określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja.

Istotą w/w proporcji jest określenie podatku naliczonego przysługującego do odliczenia w kwocie zbliżonej do kwoty wynikającej z rzeczywistych obrotów osiągniętych w danym roku podatkowym. Ustawodawca przewidział prawo ustalenia proporcji szacunkowo jeżeli podatnik uzna, że kwota obrotu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym byłaby w stosunku do niego niereprezentatywna (art. 90 ust. 9 ustawy). Zgodnie z art. 90 ust. 8 podatnik przyjmuje proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Ponieważ od dnia 01.05.2004r. Instytut dokonuje rozliczeń uwzględniając w deklaracjach VAT-7 obroty Zakładu Hoteli i Budynków Mieszkalnych należy uznać, że proporcja wyliczona na podstawie obrotów Instytutu osiągniętych w 2003r. byłaby niereprezentatywna w stosunku do stanu w 2004r. W związku z powyższym podatnik może przyjąć szacunkowo wyliczoną proporcję zgodnie z procedurą przedstawioną w art. 90 ust. 8 ustawy (np. uwzględniając w obliczeniach obroty osiągnięte przez wydzielony zakład, który w 2003r. rozliczał się jako odrębny podatnik podatku od towarów i usług).

Jednocześnie zaznaczam, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj