Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-122/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-122/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że posiada Pan samochody :1.FS-Lublin ŻUK A 11 (dane wynikają z dowodu rejestracyjnego), rodzaj pojazdu – samochód ciężarowy uniwersalny, rok produkcji - 1991, dopuszczalna ładowność – 950, liczba miejsc – 22.FS Lublin ŻUK A 11 (dane wynikają z dowodu rejestracyjnego), rodzaj pojazdu – samochód ciężarowy uniwersalny, rok produkcji - 1990, dopuszczalna ładowność – 1025, liczba miejsc – 23.Mercedes Benz 410 D (dane wynikają z zezwolenia czasowego), rodzaj pojazdu – samochód ciężarowy , rok produkcji - 1995, dopuszczalna ładowność – 1140, liczba miejsc – 2 Pytanie dotyczy prawa odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do w/w samochodów oraz prawa odliczenia w pełnej wysokości, kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu opisanego w punkcie 3 (Mercedes Benz).


Zgodnie z art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :DŁ = 357 kg + n x 68 kgDŁ – oznacza dopuszczalną ładownośćn - ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Zgodnie zaś art. 88 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cyt. wyżej ustawy, a więc do samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona powyższym wzorem.

W odniesieniu do treści zapytania zaznaczyć należy, iż na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu samochodu ( w analizowanej sprawie stanowi go, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 kwota podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia) i paliwa do samochodów, a wysokość kwoty tego podatku, jaką podatnik może odliczyć, uzależniona jest od rodzaju pojazdu i ładowności określonej powyższym wzorem.

Dopuszczalną ładowność pojazdu, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie wyciągu za świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu za świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o którym mowa w ust.3

Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu ustawodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia dokumentów, które są podstawą do obliczenia dopuszczalnej ładowności pojazdu samochodowego, innego niż pojazd osobowy w tym również pojazdów ciężarowych.

Z powołanych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj