Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/443-272/04/JM
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-272/04/JM
Data
2004.12.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
promocja
przekazanie towarów
sprzedaż towarów
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Spółka przekazuje na podstawie umowy handlowej kontrahentowi określone towary (urządzenia) w celu ich eksponowania oraz promocji. Wydanie towarów jest dokumentowane przez wystawienie dokumentu „Przesunięcie Magazynowe” i/lub sporządzenie protokołu przekazania i odbioru. Kontrahent nie ma prawa do rozporządzania przekazanymi towarami bez zgody i wiedzy Spółki, a w szczególności dokonywania sprzedaży towarów, przed nabyciem ich od Spółki (prawo własności i dysponowania przekazanymi towarami przysługuje wyłącznie Spółce). Kontrahent ma prawo nabyć przekazane towary poprzez złożenie oferty ich zakupu, która w wypadku jej przyjęcia jest równoznaczna z wystawieniem faktury VAT.
Czy w powyższym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie przekazania towaru, czy też w momencie rzeczywistej sprzedaży potwierdzonej wystawieniem faktury VAT ?


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części oraz grunty (art. 2 pkt 6).

Z wymienionych przepisów wynika, iż jednym z istotnych elementów pozwalających uznać daną czynność za dostawę towaru jest przeniesienie na drugą stronę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że towary przekazywane są w celach ekspozycji i promocji ich sprzedaży, przy czym kontrahent nie posiada prawa do rozporządzania towarem bez zgody Spółki. Kontrahent posiada jedynie możliwość zakupienia towaru po zaakceptowaniu jego oferty przez Spółkę. Przedstawiona czynność nie spełnia zatem również znamion umowy komisu, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Jednocześnie z art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Czynność opisana we wniosku spełnia zatem przesłanki zawarte w powyższej definicji, jednakże przy spełnieniu warunku nieodpłatnego charakteru czynności również nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zgodnie z w/w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Wobec powyższego należy uznać za słuszne stanowisko Spółki, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie, gdy dojdzie do faktycznej sprzedaży towaru potwierdzonej fakturą VAT.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj