Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/420/714/04/AJ
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/420/714/04/AJ
Data
2004.10.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
forma prawna
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
księgi rachunkowe
postanowienie sądu
przekształcanie podmiotów
rok podatkowy
wpis do rejestru
wykreślenie z rejestru


Pytanie podatnika
Którą datę należy uznać za datę zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przekształconej w sytuacji, gdy spółka akcyjna została wpisana do KRS postanowieniem z dnia 24.09.2004 r. (doręczone 30.09.2004.), a spółka z o.o. została wykreślona z KRS postanowieniem z dnia 05.10.2004 r. (doręczone 14.10.2004.)?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 19 października 2004 r.

Jak wynika z pisma Spółka przekształciła się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Spółka akcyjna została wpisana do KRS w dniu 24 września 2004 r. Doręczenie postanowienia sądu rejonowego o wpisie do rejestru spółki akcyjnej nastąpiło w dniu 30 września. Natomiast postanowienie o wykreśleniu z KRS spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostało wydane dopiero w dniu 5 października, a dostarczone Spółce w dniu 14 października. W związku z powyższym powstaje wątpliwość, którą datę należy uznać za datę zamknięcia ksiąg rachunkowych i w konsekwencji datę zamknięcia roku podatkowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Takim odrębnym przepisem, z którego wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych jest art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.). Zgodnie z nim księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. Natomiast jak stanowi ust. 1 pkt 3 tego przepisu księgi rachunkowe otwiera się na dzień zmiany formy prawnej.

O tym kiedy następuje zmiana formy prawnej w przypadku przekształcania spółek decyduje treść art. 552 ustawy z dn. 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), według którego spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną.

Dodać należy, że w myśl brzmienia art. 6945 § 1 ustawy z dn. 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43 poz. 296 ze zm.) wpis do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie postanowienia. Postanowienia co do istoty sprawy są skuteczne i wykonalne z chwilą ich wydania, z wyjątkiem postanowień dotyczących wykreślenia podmiotu z KRS.

W świetle powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że za datę zamknięcia ksiąg rachunkowych należy uznać 23 września 2004 r. W dniu 24 września 2004 r. sąd rejestrowy dokonał wpisu do KRS spółki przekształconej. Mimo, że sąd nie wykreślił jednocześnie z rejestru spółki przekształcanej, do czego był zobligowany, to jednak nie można uznać, że w okresie od 24 września do 5 października 2004 r. istniały dwa byty prawne. Wobec tego za datę dokonania przekształcenia należy uznać dzień 24 września, a co za tym idzie z tym dniem należy otworzyć księgi rachunkowe spółki przekształconej. Będzie to zarazem początek roku podatkowego spółki akcyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj