Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-292-1/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-292-1/04
Data
2004.12.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
nadzór
obiekt budowlany
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
zapłata


Pytanie podatnika
Przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. nadzór budowlany (drogi, mosty). Ww. działalność została zakwalifikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zgodnie z posiadaną opinią do grupowania: PKWiU 74.20.60-00 „Usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi i inżynierii lądowej i wodnej”. W związku z powyższym Podatnik zwraca z zapytaniem: - W jakim terminie powinien odprowadzać podatek VAT przy wykonywaniu nadzoru budowlanego. Czy momentem powstania obowiązku podatkowego jest termin wystawienia faktury, czy też obowiązkiem podatkowym jest moment otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

W dniu 26 października 2004 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika z dnia 18 października 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług dotyczących nadzoru budowlanego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. nadzór budowlany (drogi, mosty). Ww. działalność została zakwalifikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zgodnie z posiadaną opinią do grupowania: PKWiU 74.20.60-00 „Usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi i inżynierii lądowej i wodnej”.

W związku z powyższym Podatnik zwraca z zapytaniem:
- W jakim terminie powinien odprowadzać podatek VAT przy wykonywaniu nadzoru budowlanego. Czy momentem powstania obowiązku podatkowego jest termin wystawienia faktury, czy też obowiązkiem podatkowym jest moment otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Zdaniem podatnika usługa dotycząca nadzoru budowlanego mieści się w kategorii działalności budowlanej, dlatego też powstaje szczególny obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonywanej czynności.

Według ogólnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dni licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 usatwy o VAT).

Zgodnie jednak z przepisem szczególnym – art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT – obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania ww. usług.

Przez roboty budowlane – zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016) – należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Biorąc pod uwagę powyższe, wymienione w pytaniu usługi zakwalifikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacji w Łodzi jako usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi i inżynierii lądowej i wodnej nie mieszczą się w definicji robót budowlanych, dla których określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Zatem w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług nadzoru budowlanego powstanie na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania powyższej usługi.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj