Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-133/04/CIP/01
z 11 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-133/04/CIP/01
Data
2004.03.11



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości czy w związku ze stwierdzonymi różnicami kursowymi powinien również pomniejszać wartość sprzedaży w rejestrze sprzedaży prowadzonym dla potrzeb podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik dokonuje sprzedaży eksportowej. Jeżeli wartość towaru wykazana na fakturze wg kursu w dniu przekroczenia granicy różni się od wartości zapłaty wyliczonej wg kursu w dniu zapłaty Podatnik ujmuje w KpiR różnice kursowe. Jeżeli wartość zapłaty jest niższa Podatnik pomniejsza sprzedaż o różnice kursowe dokonując zapisów w oparciu o dowody wewnętrzne.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3.

Zgłoszenie celne towarów w formie pisemnej dokonywane jest na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego ( formularz SAD) lub na zestawie Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (zestaw SAD), co wynika z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych ( Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.).

Wartość sprzedaży eksportowej przyjmuje się wg kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia, w którym graniczny urząd celny potwierdzi na odwrocie karty A1 Jednolitego Dokumentu Administracyjnego ( formularz SAD) lub na zestawie Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (zestaw SAD) wywóz towaru poza polski obszar celny. Natomiast późniejsza zapłata i wiążące się z tym różnice kursowe nie powodują konieczności korygowania wartości sprzedaży eksportowej wykazanej w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj