Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-105/04/I
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-105/04/I
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
rok podatkowy
rolnik ryczałtowy
wartość sprzedaży
warunki zwolnienia
wysokość obrotów


Pytanie podatnika
Jestem rolnikiem ryczałtowym i dokonuję sprzedaży produktów rolnych. Jako rolnik ryczałtowy zamierzam zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia będę mógł z powrotem otrzymać status rolnika ryczałtowego mimo przekroczenia w poprzednim roku podatkowym obrotu w kwocie 10.000 euro?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym w dniu 3.12.2004 r. podaniem, uzupełnionym pismem z dnia 14.12.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości ponownego skorzystania ze zwolnienia dotyczącego dostawy produktów rolnych dokonywanej przez rolnika ryczałtowego, po upływie 3 lat od daty rezygnacji z tego zwolnienia, pomimo przekroczenia w roku poprzedzającym tę rezygnację obrotu 10.000 euro, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu uprzejmie informuje:

Z przedstawionego przez pana w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest pan rolnikiem ryczałtowym i dokonuje pan sprzedaży własnych produktów rolnych i są to wyłącznie towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Jako rolnik ryczałtowy zamierza pan zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, po spełnieniu określonych warunków.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy o z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez pojęcie „rolnik ryczałtowy” rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Produktami rolnymi są zaś w rozumieniu ww. ustawy towary wymienione w załączniku nr 2 do cyt. wyżej ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ww. przepisu, może zrezygnować z tego zwolnienia po spełnieniu łącznie warunków wymienionych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł,
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia (art. 96 ust. 1, 2 i 5 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług),
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3. ww. ustawy,
  4. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy (ewidencja sprzedaży za dany dzień) przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ryczałtowy rezygnuje ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy, który zrezygnował ze zwolnienia od podatku może po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnik ponownie chce skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy nie jest uzależnione od wartości sprzedaży opodatkowanej osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym, stąd też możliwość ponownego z niego skorzystania po upływie 3 lat od daty rezygnacji z tego zwolnienia również nie jest uwarunkowana wartością sprzedaży opodatkowanej osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko przedstawione przez pana w piśmie wniesionym do tut. Urzędu dnia 3.12.2004 r., iż osiągnięty obrót 10.000 euro za rok poprzedzający rok, w którym będzie pan chciał ponownie skorzystać ze zwolnienia nie ma żadnego znaczenia jest słuszne. Należy jednak podkreślić, że zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 3 uwarunkowane jest podmiotowo, to znaczy że korzystać może z niego tylko rolnik ryczałtowy, a więc rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nieobowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj