Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD-421/4/2004
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-421/4/2004
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo zwraca się z pytaniem, czy koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy związane z posiadanym majątkiem w sytuacji, gdy koszty te nie będą miały związku i wpływu na osiągane przychody, mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2004 r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Z przedstwionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo posiada następujący majątek:
- budynek o wartości 279.077,30 zł.
- budowle o wartości 202.552,6 zł.
- działki gruntu w wieczystej dzierżawie o łącznej powierzchni 27 084 m2
Majątek ten do dnia 31.12.2004 r. wykorzystywany jest jako Baza Techniczna do garażowania inapraw pojazdów samochodowych. Ponadto, w swoim piśmie strona stwierdza, że z dniem 01.01.2005 r. z obiektu tego przestanie korzystać w całości. Jest to wynikiem zmiany koncepcji organizacyjnej przedsiębiorstwa i wybudowaniem warsztatu naprawczego prz ul. Ś. Wobec powyższego z dniem 01.01.2005r. ww. majątek nie będzie służył celom gospodarczym określonym w statucie Przedsiębiorstwa. Koszty związane z utrzymaniem nie będą miały wpływu na osiagane przychody. W swoim piśmie Przedsiębiorstwo pyta, czy koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy związane z posiadanym majątkiem przy ul. Ł. w sytuacji, gdy nie będą miały związku i wpływu na osiągane przychody mogą być ujmowane w księgach rachunkowych jako koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki koszty te nie mogą być kosztami uzyskania przychodów.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę problemu wyjaśniam, iż w omawianej sprawie mają zastosowanie niżej wymienione przepisy prawa:

Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z ww. art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wykładnia gramatyczna tego zwrotu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć wszelkie koszty, o ile udowodni bezpośredni związek z prowadzoną działanością gospodarczą oraz, że ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągnietęgo przychodu. Z treści art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodwym od osób prawnych wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Wobec powyższgo o zakwalifikowaniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodu i niezakwalifikowanie go do grupy wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów. Ustawodawca wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Koszt jest wydatkiem i zaliczenie konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest uzależnione od wykazania bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W opisanej sytuacji składniki majątku od dnia 01.01.2005 r. nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej i tym samym nie będą przynosiły żadnych przychodów. Wobec powyższego koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza odpowiedź została udzielona wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj