Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/90/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/90/04
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia zdrowotne
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
1. Czy w sytuacji zatrudnienia osób do pracy na terenie RFN na okres przekraczający 183 dni, nasza Spółka ma jako płatnik obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
2. Czy dla pozostałych pracowników zatrudnionych do pracy w Niemczech na okres nie przekraczający 183 dni:
a) nasza spółka jako płatnik ma obowiązek poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy
b) czy opłacane przez pracownika składki na ubezpieczenie społeczne pomniejszają podstawę podatku dochodowego o kwotę ubezpieczenia zdrowotnego?


Zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 04.10.2004 r. uzupełnione o opłatę skarbową w dniu 20.10.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 14 Umowy między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. nr 31 poz. 163), wynagrodzenie za pracę wykonywaną na terenie Niemiec, wypłacane pracownikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce, przez „zakład” w rozumieniu tej umowy, utrzymywany w Niemczech przez polski podmiot gospodarczy, podlega opodatkowaniu w Republice Federalnej Niemiec bez względu na okres pobytu pracownika w tym kraju. Jeżeli natomiast działalność polskiego podmiotu gospodarczego w Niemczech, nie jest wykonywana przy utrzymaniu tam zakładu, wynagrodzenie otrzymywane od firmy polskiej przez pracowników oddelegowanych do pracy na teren Niemiec, jest wolne od podatku w tym państwie, przez okres pobytu pracownika nie przekraczający 183 dni w roku kalendarzowym.

Wobec powyższego, odpowiedzi na zadane w piśmie kolejne pytania są następujące:
ad. 1 i 2 a.
Jeśli Wasza firma wypłaca wynagrodzenia pracownikom skierowanym do pracy w Republice Federalnej Niemiec, a nie utrzymuje w tym państwie zakładu lub gdy pracownicy ci zatrudnieni są przy pracach budowlanych i montażowych trwających krócej niż 12 miesięcy, jest obowiązana jako płatnik pobierać zaliczki na podatek zgodnie z art. 31 i art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) do czasu gdy w Niemczech powstanie obowiązek zapłacenia podatku od tych wynagrodzeń tj. po przekroczeniu pobytu pracownika w Niemczech 183 dni. Zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń za pracę za granicą należy wyliczyć z uwzględnieniem art. 21 ust. 1. pkt 20 w/w ustawy o podatku dochodowym, mówiącego o zwolnieniu od podatku części dochodów osób przebywających czasowo za granicą do wysokości równowartości trzydziestu diet rocznie, określonych do celów podróży służbowych poza granicami kraju. Nie ma tu znaczenia okres określony w umowie na jaki pracownik zostaje kierowany do pracy w Niemczech ponieważ, umowa z różnych przyczyn może nie zostać zrealizowana.
Po przekroczeniu 183 dni pobytu pracownika w Niemczech, powstaje tam obowiązek płacenia podatku od wynagrodzeń otrzymywanych za pracę wykonywaną w tym kraju, a zatem zgodnie z art. 4 a ustawy o podatku dochodowym Wasza firma winna zaprzestać poboru zaliczek na podatek, mając na uwadze przepisy umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania.
Artykuł 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w opisanym w piśmie stanie faktycznym nie może mieć zastosowania ponieważ dotyczy podatników czasowo przebywających za granicą i osiągających tam dochody bezpośrednio od zagranicznej firmy, która w rozumieniu tej ustawy nie jest płatnikiem (bez pośrednictwa płatnika).
ad. 2 b.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot zapłaconych w roku podatkowym składek określonych w ustawie z dnia 13. października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a zgodnie z art. 27 b ust. 1 pkt 2 tej samej ustawy, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Ustawa podatkowa nie zawiera zastrzeżenia, że pomniejszeń tych można dokonywać również o zapłacone składki na podstawie rozporządzeń unijnych od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a zatem tutejszy organ uważa, iż nie ma podstaw do odstąpienia od stosowania literalnej wykładni jej przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj