Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/246/2004
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/246/2004
Data
2004.09.24



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
promocja
przekazanie na cele działalności gospodarczej
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych dokumentujących przekazania na cele promocji oraz reklamy publicznej i niepublicznej nowych produktów oraz testerów


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 20.08.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu 25.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:

Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych dokumentujących przekazania na cele promocji oraz reklamy publicznej i niepublicznej nowych produktów oraz testerów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust 2 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników m, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub części.

Stwierdzić jednak należy, iż z brzmienia powyższych przepisów nie wynika wprost, że przekazanie przez podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jest ono ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Należy jednak zwrócić uwagę na przepis art. 7 ust. 3, zgodnie z którym przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem. Z cytowanych przepisów wynika zatem, iż przekazanie towarów, jeżeli nie są one wymienionymi wyżej prezentami o małej wartości i próbkami, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 106 ust 7 podatnik dokonujący czynności określonych w art. 7 ust. 2 ustawy powinien je dokumentować poprzez wystawienie faktury wewnętrznej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, iż przekazanie produktów, o których mowa w piśmie podatnika, niespełniających ustawowej definicji próbek lub prezentów o małej wartości powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż wystawiając faktury wewnętrzne stosuje się zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.971) odpowiednio przepisy § 12, § 16 – 20, § 22 – 23 i § 26, uwzględniając specyfikę dokumentowanych czynności. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić stosownie do przyjętego sposobu rozliczenia tylko jedną fakturę dokumentującą ww. czynności w tym okresie.

Odpowiedz na zapytanie została udzielona w oparciu o przedstawiony w piśmie jednostki stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień 24.09.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj