Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PDI-415/INT/58/AL/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/INT/58/AL/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie


Słowa kluczowe
lokale
nieodpłatne używanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy przychodu z tytułu nieodpłatnego używania lokalu.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) w związku z zapytaniem dotyczącym udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie z dnia 29.11.2004r. ( wpływ do urzędu 08.12.2004) w sprawie ewentualnego uzyskania przychodu z tytułu nieodpłatnego używania lokalu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza jak poniżej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług zdrowotnych w zakresie opieki pielęgniarskiej nad uczniami szkół i wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych będących ubezpieczonymi w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Aby móc sprawować opiekę nad dziećmi i młodzieżą zostały podpisane umowy z placówkami szkolnymi na użyczenie gabinetów higieny szkolnej .
Zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Jednak ustawodawca, stanowiąc o wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, jako o przychodzie kształtującym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, nie sprecyzował bliżej co należy rozumieć pod pojęciem „ nieodpłatne świadczenia".Należy jednak uznać, że nieodpłatnym świadczeniem na rzecz innego podmiotu jest takie świadczenie w związku z otrzymaniem którego podmiot otrzymujący nie jest zobowiązany do spełnienia na rzecz dającego innego świadczenia.
Umowę użyczenia regulują postanowienia kodeksu cywilnego. Stosownie do art. 710 kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Cechą umowy użyczenia jest jej bezpłatność i bezinteresowność.
Dla celów podatkowych nie ma znaczenia nazwanie umowy nieodpłatną, lecz jej charakter, tzn czy rzeczywiście dotyczy otrzymania przez podatnika nieodpłatnych świadczeń. Z załączonej umowy użyczenia lokalu wynika, iż przedmiotem użyczenia jest pomieszczenie gabinetu higieny szkolnej wraz z wyposażeniem. Zgodnie z § 1 umowy w przedmiotowym pomieszczeniu będą prowadzone usługi higieny szkolnej. Wszelkie koszty związane z eksploatacją lokalu jakie wystąpią w okresie korzystania poniesie użyczający - § 4 umowy.Do wniosku załącza Pani Zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 23.12.1952r. z którego wynika, iż szkoła obowiązana jest zapewnić uczniom opiekę higieniczno - lekarską. W tym celu szkoła obowiązana jest wydzielić i wyposażyć pomieszczenie na gabinet.
Również, zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25.06.2003r. w zakresie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą ( Dz. U. Nr 130, poz. 1196 ze zm.) pielęgniarka albo higienistka szkolna sprawują opiekę zdrowotną w znajdującym się na terenie szkoły gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
Zdaniem tutejszego organu zawarta umowa użyczenia lokalu nie zawiera cech bezinteresowności, bowiem obie strony odnoszą korzyści. Szkoła ma zapewnioną opiekę pielęgniarską nad uczniami, Pani natomiast ma możliwość świadczenia usług w danej placówce.
Mamy tu więc do czynienia z umową świadczenia usług na rzecz szkoły połączonej z udostępnieniem - świadczącemu usługi - do używania rzeczy, w tym przypadku gabinetu niezbędnego do ich świadczenia.
Biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że korzystanie z pomieszczenia na zasadach określonych w przedłożonej umowie nie spowoduje uzyskania przychodu w formie nieodpłatnego świadczenia.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj