Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 448-23/2004
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 448-23/2004
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
licencja
oprogramowanie
usługi elektroniczne
usługi świadczone drogą elektroniczną
zakup


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy obowiązku podatkowego z tytułu zakupu oprogramowania w U.S.A., poprzez internet, do którego licencja zostanie dostarczona poprzez pocztę elektroniczną.


W odpowiedzi tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ilekroć w przepisach jest mowa o usługach elektronicznych – rozumie się przez to usługi i świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii 0informatycznej; w szczególności usługami elektronicznymi są:

    a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
    b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
    c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
    d) dostarczanie muzyki, filmów i gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
    e) usługi kształcenia korespondencyjnego.
    - do usług elektronicznych nie zalicza się usług nadawczych radiowych i telewizyjnych, chyba, że program radiowy lub telewizyjny jest nadawany wyłącznie za pośrednictwem internetu lub podobnej sieci elektronicznej, oraz usług telekomunikacyjnych.

Szczególną regułę ustalania miejsca ich świadczenia określa w art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z ust. 3 pkt 2 ustawy o PTU. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku gdy usługa udzielenia licencji świadczona jest na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
W przedmiotowej sprawie nabywcą usługi jest firma polska, zatem licencja jest odpłatną usługą świadczoną na terytorium kraju.
Podatnikiem podatku VAT będzie firma polska, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PTU, jest usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Jest to zatem klasyczny przypadek importu usług zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 powyższej ustawy, przy czym podatnikiem odnośnie importu licencji jest zawsze licencjobiorca.
Podstawa opodatkowania w imporcie usług zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy o PTU jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić.
Jeżeli licencja, a tym samym pozyskany dzięki niej program komputerowy, będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatnik- licencjobiorca będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego od tych czynności o kwotę podatku należnego od importowej licencji, która jest jednocześnie podatkiem naliczonym.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje u nabywcy usługi w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy danej usługi. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
W przypadku importu licencji na program komputerowy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania całości lub części zapłaty (w tej części), nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o PTU).
W przedmiotowej sprawie błędne jest stanowisko firmy, że usługa zakupu licencji nie jest traktowana jako import usługi i nie nalicza się podatku, gdyż w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 13 ustawy o PTU zwalnia się od podatku udzielania licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego – bez pobrania należności na rzecz placówek oświatowych, o których mowa w ust. 9
Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o PTU zakup usługi należy udokumentować faktura wewnętrzną, która powinna zawierać dane wynikające z treści § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971) oraz należy zastosować stawkę wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o PTU czyli stawkę podstawową 22%.
Niniejszą interpretację wydano według stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.05.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj