Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/111/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/111/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
świadczenie usług
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy podatnik może wystawić fakturę w 20-stym dniu danego miesiąca przy świadczonych usługach ciągłych w stosunku do których miesiącem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy?


Ze stanu faktycznego zawartego w piśmie podatnika wynika, że wykonuje usługi porządkowe na rzecz firmy, z którą ma podpisaną umowę na czas nieokreślony, wynagrodzenie w umowie określone zostało w formie ryczałtu (stała kwota za miesiąc), a okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Natomiast pytanie dotyczy problemu, czy podatnik może wystawić fakturę w 20-stym dniu danego miesiąca za usługi wykonane przez cały miesiąc, jeżeli przed wykonaniem usługi nie otrzymuje żadnej zaliczki.
Zgodnie z § 16 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18 tego rozporządzenia, a w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Natomiast w myśl § 12 ust. 1 pkt 3 wyżej cytowanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”: podatnik może podać na frakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym; (......). Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia sprzedaży o charakterze ciągłym, natomiast Mały Słownik Języka Polskiego – Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa - pod hasłem „ciągłość” zawiera zapis „łączność, nieprzerywający się związek jakichś faktów, brak luk, przerw w czasie albo w przestrzeni (...)”.
Zatem poprzez sprzedaż o charakterze ciągłym należy rozumieć sprzedaż towarów lub świadczenie usług w jednolity sposób przez dłuższy czas. W Słowniku Języka Polskiego, pod red. M. Szymczaka wyraz „ciągły” określony jest jako: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały”. Nie tylko zatem nieustanność jakiegoś procesu, ale także jego powtarzalność uznać należy za ciągłość. Również w sytuacji, gdy np. na podstawie zawartej umowy systematycznie, lub w miarę potrzeb (ale z dużą częstotliwością) świadczone są usługi, a ich rozliczenie następuje np. raz w miesiącu uznać można, iż są to usługi o charakterze ciągłym. W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym świadczone usługi mają charakter ciągły, uprawniające do wystawiania faktury z datą sprzedaży ograniczoną jedynie do roku i miesiąca.
Obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstaje, co do zasady zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą.
Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem tut. organu, przy świadczonych usługach porządkowych zaliczanych do usług ciągłych w stosunku do których miesiącem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, czyli od zakończenia miesiąca, a nie 20-tego dnia danego miesiąca. Dlatego też stanowisko w tej sprawie podatnika uważa się za nieprawidłowe.
Dodatkowo informuje się, że faktura może być wystawiona w innym terminie niż wskazanym w § 16 rozporządzenia tylko w przypadkach określonych w § 18 wyżej cytowanego rozporządzenia tj. dla świadczonych usług, w stosunku do których zastosowanie ma szczególny moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktury w tych przypadkach wystawia się w terminie nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie w § 18 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje się możliwość wystawienia tych faktur przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj