Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/275/KK/186/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/275/KK/186/04
Data
2004.12.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
odszkodowania
przewóz towarów
zniszczenie towarów


Pytanie podatnika
Czy w związku z obciążeniem firmy transportowej za towar zniszczony podczas transportu występuje sytuacja:
  1. wartość wydanego z magazynu uszkodzonego towaru, zlikwidowanego protokółem strat jest kosztem uzyskania przychodów a otrzymane odszkodowanie jest przychodem i w jakiej dacie.
  2. wartość wydanego z magazynu towaru obciąża firmę transportową i nie jest kosztem uzyskania przychodu, a otrzymane odszkodowanie jest realizacją należności od tego kontrahenta i nie jest przychodem.


Odpowiadając na pismo z dnia 6.09.2004r. (data wpływu 07.09.2004r.) uzupełnione w dniu 22.10.2004r. w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1992r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi sprzedaż towarów zakupionych za granicą. Towary są przywożone wynajętym każdorazowo w tym celu transportem. W czasie jednego z transportów w wyniku przewrócenia samochodu towar uległ zniszczeniu w znacznym stopniu (80%). Na okoliczność likwidacji uszkodzonego towaru został sporządzony protokół likwidacji. Spółka wystąpiła o odszkodowanie do przewoźnika i wystawiła notę obciążeniową na wartość uszkodzonego towaru.
Zdaniem Spółki wartość zlikwidowanego towaru nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, a otrzymane odszkodowanie jest realizacją należności od firmy transportowej i nie będzie przychodem.

Zgodnie z art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.
Odpowiedzialność przewoźnika reguluje art. 788 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od jej przyjęcia do przewozu aż do wydania odbiorcy nie może przewyższać zwykłej wartości przesyłki, chyba że szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.
Do zapłaty odszkodowania w wysokości wartości zniszczonego towaru zobowiązana jest firma transportowa w ramach odpowiedzialności za normalne następstwa swego działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).
W ocenie organu podatkowego wartość zniszczonych towarów handlowych (w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę) w świetle w/w przepisu będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów.

Natomiast odszkodowanie będące skutkiem naprawienia szkody na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie otrzymania.
W związku z powyższym, tutejszy organ podatkowy stanowisko Spółki nie uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj