Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/123/04
z 18 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/123/04
Data
2004.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Utrata zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
przedszkole
stołówka
usługi stołówkowe
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi stołówkowe świadczone w stołówce typu zamkniętego prowadzonej przez przedszkole po 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i wg jakiej stawki? Czy dla ustalenia poziomu obrotów których przekroczenie powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego brane są pod uwage obroty z czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku, czy też wyłącznie z czynności opodatkowanych?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14.09.2004 r. znak L.dz. PM/80/04 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zgodnie z pozycją 7 załącznika nr 4 cytowanej ustawy zwolnione zostały usługi w zakresie edukacji, objęte działem 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Dział ten obejmuje m.in. usługi w zakresie przedszkoli, szkolnictwa podstawowego, ponadpodstawowego, gimnazjalnego i wyższego, szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia.
Wobec powyższego jeżeli jednostka wykonuje usługi polegające na statutowej opiece nad dziećmi oraz żywieniu dzieci (posiłki przygotowywane wyłącznie przez personel przedszkola), które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.11-00.00 „usługi przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, włączając szkolnictwo specjalne”, to są one zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.
Zaznacza się jednak, iż organy podatkowe nie posiadają kompetencji w zakresie dokonywania klasyfikacji świadczonych przez jednostkę usług pod odpowiedni symbol PKW i U. Do wydawania opinii klasyfikacyjnych w zakresie zaliczenia towarów i usług do poszczególnych grup klasyfikacji statystycznych uprawnienia posiadają wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. W razie wątpliwości czy świadczone przez Stronę usługi należy klasyfikować we wskazanej grupie usług o dokonanie stosownej klasyfikacji należy wystąpić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
W myśl z zapisu art. 113 ust. 1 i ust. 5 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.
Zgodnie z art. 168 ust. 3 w/w ustawy do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). W myśl art. 14 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.
Tak więc do określenia kwoty przekroczenie której powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. bierze się pod uwagę obroty z czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku, natomiast od 1 maja 2004 r. wyłącznie obroty z czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj