Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/59/04
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/59/04
Data
2004.09.03



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunty
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż praw
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Zapytanie w przedmiocie:1. Zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości złożonej z 6 działek, z których jedna jest zabudowana.2. Dostawy nieruchomości gruntowych.


W odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
I. Dostawa nieruchomości gruntowych.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy, dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, jest zwolniona od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 w/w ustawy, rozumie się:
1)budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,Wobec powyższego w/w zwolnienie nie ma zastosowania dla dostawy gruntów.
Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy ze zwolnienia w PTU korzysta dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem sprzedaż gruntu stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22% za wyjątkiem sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest teren niezabudowany inny niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę - zwolniony od VAT.
II. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Odmienną zupełnie kwestię stanowi opodatkowanie gruntów zabudowanych i niezabudowanych objętych prawem użytkowania wieczystego.
Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym uznane za wartość niematerialną i prawną.
W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy o PTU sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o PTU świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.
Tak więc sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze związanymi z nim budynkami i budowlami stanowi czynność objętą podatkiem VAT, z tym że przeniesienie własności budynków i budowli trwale związanych z gruntem stanowi dostawę towarów, natomiast sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu jest świadczeniem usług.
Zgodnie z § 5 ust 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.
W myśl § 8 ust. 1 pkt 4 i pkt 12 w/w rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonego na cele rolnicze oraz w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
W pozostałych przypadkach zbycie prawa wieczystego użytkowania opodatkowane jest wg stawki 22%.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży jest prawo wieczystego użytkowania terenu, na który składa się sześć działek, z których tylko jedna jest zabudowana. Jeżeli zatem prawo wieczystego użytkowania zostało ustanowione dla każdej z wchodzących w skład nieruchomości działek odrębnie, również odrębnie należy określić stawkę podatku VAT dla zbycia tego prawa.
Biorąc powyższe pod uwagę zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów (bez naniesień), za wyjątkiem zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy o PTU podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22%. Natomiast zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla budynków i budowli, z wyjątkiem zwolnienia od podatku w przypadku, gdy dostawa tych budynków lub budowli jest opodatkowana stawką 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj