Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PB/415-58/04
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415-58/04
Data
2004.12.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zgłoszenia w urzędzie skarbowym przerw w prowarzeniu działalnosci gospodarczej?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 06.12.2004 r. wyjaśnia:

Z przedstawionego w wyżej wymienionym piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W latach 2001-2004 wystąpiła przerwa w wykonywaniu działalności. Pytanie Pana dotyczy obowiązku zgłaszania w Urzędzie Skarbowym przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), nie nakładają na podatników obowiązku zgłaszania przerw w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie posługują się również pojęciem „zawieszenia działalności gospodarczej". Jedynie podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą zgodnie z art. 34 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz. U. Z 1998 r. Nr 144 poz. 930 ze zm.), zgłosić do właściwego urzędu skarbowego przerwę w prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.

W związku z powyższym, urzędy skarbowe jedynie w nielicznych przypadkach dotyczących wyłącznie osób opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą dysponować informacjami o czasowej przerwie w prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni.Niemożliwym jest więc wydawanie przez urzędy skarbowe zaświadczeń o zgłoszonej przez podatnika przerwie w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż organy podatkowe takich informacji nie posiadają.

W prawie podatkowym dotyczącym prowadzonej działalności gospodarczej obowiązuje bowiem zasada „samoopodatkowania" co oznacza, że podatnik podatku dochodowego ma obowiązek wykazać podstawę opodatkowania oraz obliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego należny podatek. Brak deklaracji podatkowej czy też wpłaty podatku nie zawsze oznacza, że podatnik zaprzestał prowadzenia działalności czy też ma przerwy w jej wykonywaniu.
Zatem organ podatkowy nie może potwierdzać faktów, które nie są mu znane. Nie może również być mowy o "uznaniu" przez urząd skarbowy zgłoszonej przerwy.

W świetle powyższego, w myśl przepisów ustaw normujących opodatkowanie prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej, nie ma obowiązku zgłaszania w urzędzie skarbowym przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj