Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/633/04
z 11 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/633/04
Data
2005.01.11



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
nabywca
prowadzenie ewidencji
sprzedaż wysyłkowa
sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju


Pytanie podatnika
Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż towarów – głównie rękodzieła ludowego i artystycznego – na międzynarodowych targach i wystawach, organizowanych na terenie unii europejskiej. Spółka wywozi zakupiony w Polsce towar za granicę kraju własnym transportem. Sprzedaż realizowana jest głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy można potraktować taką dostawę jako sprzedaż wysyłkową? Jak ją dokumentować? Jak rejestrować?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu pismem z dnia 15.10.2004 r. (znak: US.VI/443-35/4/04) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Jak wynika z przedstawionego w piśmie podatnika z dnia 8.06.2004 r. stanu faktycznego, przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż towarów – głównie rękodzieła ludowego i artystycznego – na międzynarodowych targach i wystawach, organizowanych na terenie unii europejskiej (m.in. we Francji i Belgii). Spółka wywozi zakupiony w Polsce towar za granicę kraju własnym transportem. Sprzedaż realizowana jest głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapytanie podatnika dotyczy możliwości potraktowania takiej dostawy jako sprzedaży wysyłkowej, sposobu jej dokumentowania, a także obowiązku jej rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej. W opinii jednostki powyższe transakcje należy zaliczyć do sprzedaży wysyłkowej. Celem ich udokumentowania podatnik przewiduje sporządzanie zbiorczej faktury VAT np. na koniec dnia.

Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz: podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy lub innego niż ww. podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej. Zatem polski podatnik realizuje sprzedaż wysyłkową, jeżeli dokona dostawy towarów na rzecz ww. podmiotów.

W analizowanej sprawie spółka nie dokonuje sprzedaży wysyłkowej na rzecz konkretnego odbiorcy w rozumieniu powyższego przepisu. Towary wywożone przez jednostkę za granicę trafiają na targi, gdzie następnie oferowane są do sprzedaży. W związku z powyższym nie zostały spełnione warunki określone dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Do przedstawionego stanu faktycznego będzie miał natomiast zastosowanie art. 13 ust. 3 ustawy, gdyż czynności, jakie dokonuje podatnik należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W myśl tego przepisu za wewnątrzwspólnotową dostawę uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Zatem dokonywane przez podatnika przemieszczenie towarów z terenu kraju na terytoria krajów Wspólnoty spełnia dyspozycję z art. 13 ust. 3 ustawy i należy uznać je za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jeżeli tak przemieszczone towary będą przez podatnika dalej sprzedawane na terytorium państwa członkowskiego UE, to od takiej sprzedaży podatek jest nakładany według reguł i stawek obowiązujących w danym kraju członkowskim. Dotyczy to również sposobu udokumentowania tej sprzedaży oraz rejestracji w urządzeniach fiskalnych.

Odnośnie obowiązku instalacji kasy fiskalnej przez podatnika należy zauważyć, iż stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chociaż definicja „sprzedaży” zawarta w art. 2 ustawy obejmuje m.in. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, to dokonanie tego rodzaju „transakcji” nie wywołuje obowiązku ewidencjonowania jej poprzez kasę fiskalną, gdyż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie jest realizowana na rzecz osób fizycznych, o których mowa wyżej.

Stanowisko prezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj