Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/305/04
z 11 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/305/04
Data
2005.01.11



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
organ władzy publicznej
specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ)
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
dotyczy problematyki opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych specyfikacji istotnych warunków zamówienia, związanych z zadaniami inwestycyjnymi podejmowanymi w trybie przepisów o zamówieniach publicznych


Działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje niniejszym weryfikacji informacji z dnia 30.07.2004 r. (znak: U.S.V-443/22/04) udzielonej jednostce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu:

Pytanie jednostki zawarte w piśmie z dnia 28.06.2004 r. dotyczy problematyki opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych specyfikacji istotnych warunków zamówienia, związanych z zadaniami inwestycyjnymi podejmowanymi w trybie przepisów o zamówieniach publicznych. Jednostka stoi na stanowisku, iż przedmiotowe przekazania nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 wym. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z przepisu § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wynika zaś, iż zwolnieniu od podatku podlegają czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na postawie umów cywilnoprawnych. Zgodnie z powyższymi unormowaniami organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy występować mogą na gruncie podatku od towarów i usług w dwojakim charakterze: podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich przepisami prawa, oraz podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych. Kryterium rozróżnienia stanowi zatem charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują zaś uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez te podmioty odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług podlegają tym samym opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy są podatnikami w sferze ich aktywności cywilnoprawnej.

Odnosząc omówione regulacje na grunt analizowanej sprawy wskazać należy, iż odpłatne przekazanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia następuje obecnie w oparciu o regulacje zawarte w art. 42 ustawy z dnia 29.01.2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 117 ze zm.): na zamawiającym ciąży obowiązek przekazania wykonawcy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a „cena, jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania”. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wskazana przez jednostkę czynność mieści się w sferze cywilnoprawnych stosunków łączących oferenta z potencjalnymi wykonawcami, bowiem treść powołanego przepisu zawiera jedynie wskazówki co do ustalenia ceny za materiały, stanowiąc o braku możliwości zawarcia w tej cenie zysku; zamawiający może ustalić cenę za specyfikacje nawet na niższym poziomie, niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów. A zatem fakt dokonywania tego rodzaju czynności nie wyklucza jednostki z kategorii podatników VAT. Czynność odpłatnego przekazania oferentom dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia – jako czynność objęta zakresem statutowej (podstawowej) działalności danej jednostki - została sklasyfikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), w grupowaniu PKWiU 75.11.11-00.20 - usługi ustawodawcze i wykonawcze terenowych organów administracji publicznej. Klasyfikacja ta nie przesądza o zwolnieniu czynności odpłatnego przekazywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia od podatku od towarów, bowiem na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zał. nr 4 do ustawy – poz. 6) zwolnione od VAT są usługi objęte symbolem PKWiU ex 75, tj. usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. A zatem, biorąc pod uwagę całość powyższych wywodów, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22-procentowej (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Informacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia informacji przez organ pierwszej instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj