Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/VP/443-306/04
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US34/VP/443-306/04
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rozwiązanie umowy
udział kapitałowy


Pytanie podatnika
Spółka Jawna jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność opodatkowaną. Z trzyosobowej spółki jawnej planuje jeden ze wspólników i kontynuować działalność jako osoba fizyczna - samodzielnie. Pozostali dwaj wspólnicy będą kontynuować dotychczasową działalność w spólce jawnej. Występującemu wspólnikowi zostanie wypłacony kapitał udziałowy w postaci:
- wniesionych do spółki maszyn
- zakupionych w czsie trwania spółki maszyn.
Czy jest to czynność opodatkowana podatkiem VAT?
Naszym zdaniem w żadnym przypadku nie wystepuje opodatkowanie podatkiem VAT, gdyż nie następuje:
- dostawa towarów (art. 7 pkt 1)
- przekazanie na cele osobiste podatnika lub byłych wspólników (art. 7 pkt 2 ust.1)
- przekazanie towarów bez wynagrodzenia (art. 7 pkt 2 ust. 3).
Czy jest to czynność opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Naszym zdaniem wartość zwracanego udziału występującego wspólnika ponad wartość wniesionego kapitału w przypadku gdy źródłem powstania tej nadwyżki jest przyrost wartości majątku spółki sfinansowany z już raz opodatkowanego dochodu, pozostawionego prze wspólnika w spółce, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyłącznie nadwyżka powyzej procentowego udziału w obecnych składnikach majątkowych spółki, jeżeli wystąpi będzie opodatkowana podatkiem dochodowym.


W odpowiedzi na pismo z 09.11.2004 r. stanowiące zapytanie w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) o interpretację przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że:

- wypłata kapitału udziałowego wspólnikowi Spółki w postaci wydania towarów równowartości świadczenia pieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jak odpłatna dostawa towarów wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Następuje tu przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

Przedstawione więc przez Spółkę stanowisko w tym zakresie jest nieprawidłowe.Zapytanie w części dotyczącej opodatkowania zwracanego udziału dotyczy – osoby fizycznej – będącej podatnikiem tego podatku a nie Spółki. W związku z powyższym właściwym organem podatkowym do udzielenia odpowiedzi w tym zakresie będzie Urząd Skarbowy właściwy dla występującego wspólnika. Z akt rejestracyjnych Spółki wynika iż tutejszy organ podatkowy nie jest właściwy dla wszystkich wspólników, a z uwagi na fakt, że Spółka w piśmie nie wskazała którego ze wspólników zapytanie dotyczy, tutejszy organ podatkowy nie ma możliwości przesłać zapytania w tej części do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj