Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-1/443/294/103/ECH/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-1/443/294/103/ECH/04
Data
2004.12.30



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
koszty przewozu
nabycie wewnątrzwspólnotowe
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że nabywa towary i produkty w Unii Europejskiej i dowozi je od nabywcy do siedziby firmy najczęściej własnym transportem lub transportem wynajętym krajowym. Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytania:
1. Czy wystawiając fakturę wewnętrzną należy podstawę opodatkowania zwiększać o koszty tego transportu?
2. Jak należy rozliczyć fakturę korygującą dotyczącą dostaw wewnątrzwspólnotowych i ich prawidłowego rejestrowania i księgowania? 3. Jak należy rozliczyć fakturę korygującą dotyczącą nabyć wewnątrzwspólnotowych i ich prawidłowego rejestrowania i księgowania?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że nabywa towary i produkty w Unii Europejskiej i dowozi je od nabywcy do siedziby firmy najczęściej własnym transportem lub transportem wynajętym krajowym.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż:

Ad. 1

Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy do podstawy opodatkowania wlicza się podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów. Uwzględniając powyższe jednostka zastosowała ww. przepis doliczając koszty transportu poniesione w związku z przewozem własnym transportem lub obcym krajowym do podstawy opodatkowania przy wystawianiu faktury wewnętrznej. Spółka zwiększa podstawę opodatkowania o koszty transportu wewnątrzwspólnotowego. Zdaniem Spółki do podstawy opodatkowania należy doliczyć koszty transportu, które poniósł:

  • dostawca, a następnie obciążył nimi odbiorcę,
  • odbiorca przewożąc materiały i towary własnym transportem,
  • odbiorca przewożąc materiały i towary obcym transportem krajowym.

Ad. 2

Dnia 28.10.2004 r. Spółka wystawiła fakturę korygującą (z powodu obniżenia ceny jednostkowej) do faktury z dnia 16.09.2004 r. Dotyczyła ona dostawy wewnątrzwspólnotowej. Spółka ma wątpliwości:

  1. Jaki kurs należy przyjąć księgując fakturę korygującą?
  2. W rejestrze VAT którego miesiąca należy tę fakturę korygującą uwzględnić?
  3. W której deklaracji VAT UE należy tę fakturę korygującą uwzględnić?

Spółka uważa, że należy:

  1. Przyjąć kurs dnia z dnia wystawienia faktury pierwotnej (a nie kurs z dnia wystawienia faktury korygującej),
  2. Faktura korygująca powinna znaleźć się w rejestrze VAT miesiąca, w którym wystawiono fakturę korektę,
  3. Faktura korygująca dotyczy II kwartału 2004 r. wobec powyższego powinna znaleźć się w deklaracji VAT UE za II kwartał 2004 r. W powyższej sytuacji suma deklaracji VAT-7 nie będzie równa deklaracji VAT UE za dany kwartał.

Ad. 3

Dnia 05.07.2004 r. została wystawiona przez kontrahenta Spółki z Holandii faktura korygująca (z powodu częściowego zwrotu towarów) do faktury z dnia 29.06.2004 r. Oba te dokumenty dotyczyły dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Spółka ma wątpliwości:

  1. Jaki kurs należy przyjąć księgując fakturę korygującą?
  2. W rejestrze VAT którego miesiąca należy tę fakturę korygującą uwzględnić?
  3. W której deklaracji VAT UE należy tę fakturę korygującą uwzględnić?

Spółka uważa, że należy: 1. przyjąć kurs dnia z dnia wystawienia faktury pierwotnej (a nie kurs z dnia wystawienia faktury korygującej), 2. faktura korygująca powinna znaleźć się w rejestrze VAT miesiąca, w którym wystawiono fakturę korektę, 3. faktura korygująca dotyczy I kwartału 2004 r. wobec powyższego powinna znaleźć się w deklaracji VAT UE za I kwartał 2004 r. W powyższej sytuacji suma deklaracji VAT-7 nie będzie równa deklaracji VAT UE za dany kwartał.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest w części prawidłowe.

W odniesieniu do punktu 1:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Ust. 2 tego artykułu stanowi, że podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje między innymi wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucony jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego.

W świetle powyższego należy przyjąć, że do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wlicza się koszty transportu, o ile usługi transportowe zostały wykonane przez dokonującego dostawy.

Jeżeli natomiast usługi transportowe świadczy inny podmiot, to odpłatność za te usługi nie stanowi podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zatem podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty jak prowizje lub koszty transportu, jednakże tylko w zakresie w jakim są należne dostawcy towarów.

Zarówno więc w deklaracji podatkowej VAT - 7, jak i informacji podsumowującej VAT - UE Spółka winna wykazywać wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, obejmującą jedynie należności dostawcy towarów, przy zachowaniu art. 31 ust. 2 pkt 1 oraz art. 31 ust. 3, 4 i 5 ustawy.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym do podstawy opodatkowania należy doliczyć koszty transportu, które poniósł dostawca, a następnie obciążył nimi nabywcę. Natomiast gdy nabywca towaru ponosi wydatki dodatkowe w następstwie transportu własnego bądź zleconego podmiotowi nie będącego dostawcą, wydatki te nie stanowią elementu wchodzącego do podstawy opodatkowania.

W odniesieniu do punktu 2:

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4. W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Przepis § 37 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Wyżej powołane przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług (§ 37 ust. 4 rozporządzenia).

Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy we wrześniu 2004 r. dokumentując jej dokonanie fakturą z dnia 16.09.2004 r., natomiast w październiku 2004 r. wystawiła do przedmiotowej faktury fakturę – korektę, którą należy przeliczyć wg kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z § 37 ust. 3 rozporządzenia.

Spółka powinna rozliczyć wystawioną fakturę – korektę w deklaracji VAT-7 za październik 2004 r., ponieważ nie ma obowiązku czekać na potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę (§ 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług).

Należy zauważyć, że w stosunku do wystawionych przez podatników faktur korygujących odpowiednie zastosowanie mają przepisy regulujące ogólne zasady wystawiania faktur VAT.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Faktura – korekta spowodowana obniżeniem ceny jednostkowej winna być ujęta w informacji podsumowującej za kwartał, w którym została wystawiona (w tym przypadku za IV kwartał 2004 r.).

W odniesieniu do punktu 3:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 - 9. W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Przepis § 37 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Wyżej powołane przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług (§ 37 ust. 4 rozporządzenia).Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w czerwcu 2004 r., nabycie to należy udokumentować fakturą wewnętrzną i rozliczyć w deklaracji VAT - 7 za czerwiec 2004 r. W lipcu 2004 r. po otrzymaniu faktury – korekty należy przeliczyć ją wg kursu waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej i rozliczyć w deklaracji VAT - 7 za lipiec 2004 r. W przypadku gdy Spółka otrzymała fakturę – korektę wystawioną w innym miesiącu niż była wystawiona faktura pierwotna i powstał obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu, to stosownie do § 37 ust. 4 rozporządzenia, powinna przeliczyć kwotę wykazaną na fakturze korygującej wg kursu waluty obowiązującego w dniu powstania obowiązku podatkowego, tj. w czerwcu 2004 r. Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Faktura – korekta spowodowana zwrotem towaru winna być ujęta w informacji podsumowującej za kwartał, w którym Spółka otrzymała ww. fakturę (w tym przypadku za III kwartał 2004 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj