Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-16/04/JM
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-16/04/JM
Data
2004.12.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
nadwyżka podatku od towarów i usług
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy przypada termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z deklaracji VAT-7 w przypadku dokonania przez podatnika korekty deklaracji ?


Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwrot różnicy podatku następował w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Art. 10 ust. 2 w/w ustawy określa, że zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicę podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że zostaną one określone w innej wysokości dla podatku od towarów i usług przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej (...).

Wobec powyższego podatnikowi przysługuje określona w deklaracji pierwotnej kwota zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie, którego bieg zaczyna się od dnia następnego po dniu złożenia deklaracji. Złożenie deklaracji korygującej nie przerywa biegu terminu zwrotu kwoty wynikającej z deklaracji pierwotnej.

Jednakże podatnik w złożonej korekcie deklaracji może zadeklarować kwotę zwrotu wyższą niż wynikającą z deklaracji pierwotnej i przyjętą przez urząd. W takiej sytuacji bieg terminu zwrotu kwoty wynikającej z deklaracji pierwotnej (przyjętej przez urząd) nie ulega przerwaniu. Natomiast bieg terminu zwrotu kwoty zwiększenia rozpoczyna się od dnia następnego po dniu złożenia deklaracji korygującej.

Reasumując należy uznać, że w przypadku gdy w deklaracji korygującej kwota wykazanego zwrotu:
– nie ulega zmianie lub zmniejsza się - termin dokonania zwrotu wynikający z deklaracji pierwotnej nie ulega zmianie,
– zwiększa się - termin dokonania zwrotu biegnie odrębnie dla kwoty zwrotu wykazanej w deklaracji pierwotnej i dla kwoty zwiększenia tego zwrotu w deklaracji korygującej.

W obecnie obowiązującej ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przepis art. 10 ust. 2 został zastąpiony przez art. 99 ust. 12 stanowiący, że zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicę podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

Należy zatem uznać, że powyższe stanowisko jest również aktualne pod rządami nowej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj