Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lipnie
PD/415-12/04
z 15 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-12/04
Data
2004.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Lipnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
paliwo


Pytanie podatnika
Czy kupując części zamienne do w/w samochodu (np. ogumienie, akumulator, oleje smarujące oraz jednorazowo radio) ma prawo „odliczyć VAT” (poza paliwem) a w kosztach eksploatacji ująć wartość zakupów netto.


Pismem z dnia 24.08.2004r. (wpływ 27.08.2004r.) zawierającym żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług w następującej kwestii.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych na rzecz jednego podmiotu. W związku z działalnością opłaca Pan podatek dochodowy na zasadach ogólnych będąc jednocześnie zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla potrzeb prowadzonej działalności używa Pan prywatnego samochodu osobowego dojeżdżając nim do siedziby firmy dla której świadczy usługi. Koszty związane z wykorzystywaniem tego auta w działalności rozlicza Pan na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Wątpliwości Pana dotyczą ustalenia czy kupując części zamienne do w/w samochodu (np. ogumienie, akumulator, oleje smarujące oraz jednorazowo radio) ma Pan prawo „odliczyć VAT” (poza paliwem) a w kosztach eksploatacji ująć wartość zakupów netto. Uważa Pan, że tak.

Udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art..23 (...).

Rozliczenie kosztów używania prywatnych samochodów osobowych do celów prowadzonej działalności gospodarczej zostało szczegółowo unormowane w art. 23 ust.1 pkt 46 w/w ustawy. Stosownie do jego treści nie uważa się za koszty poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (...) z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Wydatki dotyczące używania w działalności nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego dla którego prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu podlegają zatem zaliczeniu w koszty działalności do wysokości limitu wynikającego z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz obowiązującej stawki za 1 km przebiegu.

Pod pojęciem wydatków o których wyżej mowa należy rozumieć m.in. koszty bieżącej eksploatacji samochodu tj. zakupy paliwa, olejów, części zamiennych jak również konserwacje, drobne naprawy i inne.

Wobec powyższego nie ma przeszkód aby przedmiotowe wydatki pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania stanowiły koszty Pana działalności przy czym ich wartość podlega ograniczeniu zgodnie z zasadą określoną przytoczonym przepisem.

Jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług ma Pan prawo (o czym będzie mowa w dalszej części) do dokonywania obniżenia podatku VAT należnego o naliczony. Tym samym zaewidencjonowaniu po stronie kosztów działalności podlegają wartości netto wydatków (z wyjątkiem paliwa) – podstawa prawna: art. 23 ust.1 pkt 43 lit. a) tiret 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług- jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Kosztem uzyskania przychodów nie będzie natomiast zakup radia samochodowego ponieważ w myśl ogólnej reguły wyrażonej w cytowanym na wstępie art. 22 ust.1 ustawy nie wydaje się aby w Pana przypadku istniał związek przyczynowo-skutkowy między jego zakupem a przychodami osiąganymi z działalności.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w art. 88 ust. 1 pkt 2 stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Dalej ust. 3 mówi, że przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku;
  3. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, (nieodpłatne przekazane towarów i nieodpłatne świadczenie usług) jeżeli czynności te zostały opodatkowane;
  4. podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych;
  5. wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający;
  6. nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu;
  7. nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu;
  8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11 (przemieszczenie towaru podatnika z kraju członkowskiego UE do Polski).

Konkludując nie może Pan odliczyć podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, jeżeli przepisy o podatku dochodowym nie pozwalają na zaliczenie wydatków związanych z nabyciem tych towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkami wymienionymi powyżej. Jeżeli przepisy te nie wskazują, że podatnik nie miałby prawa zaliczyć poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów na zasadach ogólnych. Dla realizacji prawa do odliczenia istotne jest, aby w momencie nabycia towarów i usług przepisy ustawy o podatku dochodowym nie uniemożliwiały zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W tym stanie faktycznym i prawnym stanowisko Pana jest prawidłowe z wyłączeniem wydatku dotyczącego zakupu radia samochodowego.

Odpowiedzi udzielono w indywidualnej sprawie wg stanu prawnego na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj