Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-139/04
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-139/04
Data
2004.09.22



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cena nabycia
lokal mieszkalny
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego po 1 maja 2004r. powoduje powstanie obowiązku podatkowego.


Naczelnik Kujawsko Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 8 września 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku, Spółdzielnia adoptowała pomieszczenia ogólnego użytku (pralnie, suszarnie) na samodzielne lokale mieszkalne. Adaptacji na własny koszt dokonywał przyszły użytkownik. Koszty adaptacji pomieszczeń zaliczone zostały na poczet wkładu mieszkaniowego (lub własnościowego) członka spółdzielni. W związku z tym , iż wniesienie wkładu nastąpiło w formie innej niż pieniężna podstawą opodatkowania byłaby cena nabycia ustalona przez rzeczoznawcę. W związku z powyższym podatnik pyta czy ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego po 1 maja 2004r. powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Zdaniem Spółdzielni powyższa czynność jest opodatkowana na podstawie art. 146 ust. 2 lit. b w związku z art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 5 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak z powyższego wynika, ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania – zgodnie z art. 29 ust. 6 w/w ustawy – stanowi wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna – a taka sytuacja ma miejsce w przedmiotowej sprawie – zgodnie z ust. 10 tegoż przepisu podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy.

Jednocześnie w myśl art. 19 ust. 13 pkt 10 lit. a wyżej wymienionej ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj