Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-123-4-BS/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-123-4-BS/04
Data
2004.12.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania usług
miejsce świadczenia usług
obrót
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy wliczać obrót uzyskany z tytułu usług pośrednictwa finansowego, świadcoznych "sporadycznie" na rzecz nabywcy mającego siedzibę w Szwecji do obrotu uzyskanego z tytułu czynności w związku, z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 9 sierpnia 2004r. (data złożenia w tut. Urzędzie 9 sierpnia 2004r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka przekazuje nadwyżkę środków pieniężnych w formie pożyczki do centrum finansowego grupy w Szwecji. Od tych pożyczek będzie otrzymywała od grupy finansowej odsetki naliczane na zasadach rynkowych.

Grupa finansowa stosuje nowoczesny model zarządzania środkami pieniężnymi zgodnie, z którym w ramach całej grupy w Europie środki pieniężne trzymane są w jednym miejscu zwanym – centrum finansowym. Każda z jednostek grupy posiada lokalnie środki w wysokości koniecznej na bieżące funkcjonowanie, przekazując nadwyżki do centrum lub otrzymując pożyczki w przypadku braku środków finansowych.

Udzielona pożyczka jest oprocentowana na zasadach rynkowych. Wielkość i częstotliwość pożyczki zależy od nadwyżek środków pieniężnych w Spółce. Zgodnie z przewidywaniami pożyczka będzie udzielona comiesięcznie w okresie od września do marca następnego roku.

Zgodnie z załączoną opinią, udzieloną dla Spółki przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi usługi udzielania pożyczek pieniężnych oprocentowanych (na zasadach rynkowych) przez podmioty nie będące bankami mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 65.22.10-00.00 „Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym”.

Spółka ma wątpliwości czy wliczać obrót uzyskany z tytułu usług pośrednictwa finansowego, świadczonych „sporadycznie” do obrotu uzyskanego z tytułu czynności w związku, z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, usługi udzielania pożyczek oprocentowanych na zasadach rynkowych będą świadczone „sporadycznie” i w związku z tym nie wlicza się obrotu z tytułu świadczenia ww. usług do obrotu uzyskanego z tytułu czynności w związku, z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Spółka uznaje ww. usługi za świadczone sporadycznie argumentując to tym, że nie jest to jej działalność statutowa oraz, że maksymalny przychód z takiej działalności nie przekroczy 0,5% rocznego obrotu Spółki.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, że:

Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwana dalej „ustawą” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 8 ust. 1 ustawy określa, iż przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ze złożonego zapytania wynika, że Spółka będzie wykonywała czynności polegające na udzielaniu pożyczek tj. będzie świadczyć usługi zaliczane do grupy usług pośrednictwa finansowego zaklasyfikowane do PKWiU 65.22.10-00.00. jako usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi-miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku ww. miejsc, za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce stałego zamieszkania.

Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce świadczenia usług jest w ustawie szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi.Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy przepis ust. 3 stosuje się do usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki.

Zgodnie z powyższym usługi udzielania pożyczek wykonywane przez Spółkę na rzecz grupy finansowej w Szwecji zostają uznane za usługi świadczone poza granicami kraju, a miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, czyli w Szwecji. Oznacza to, że usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a w związku z tym obrót uzyskany z tytułu świadczenia ww. usług nie będzie wliczany do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

Na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Natomiast usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, jednakże ze względu na marginalny udział obrotu z takiej działalności w ogólnym obrocie rocznym Spółki (wg Spółki wynosi on około 0,5%) podatek naliczony wynikający z poniesionych kosztów ogólnych związanych z prowadzoną działalnością np. koszty zarządu może być odliczony w całości, niezależnie bowiem czy Spółka udzieli pożyczki czy nie koszty takie i tak byłyby poniesione, gdyż są one związane z funkcjonowaniem firmy jako takiej, której działalność jest opodatkowana.

Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 – 8:

  1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Ze stanu faktycznego przedstawionego, przez Spółkę wynika natomiast, iż obrót z przedmiotowych usług wyniesie 0,5% ogólnego obrotu, co powoduje, iż na podstawie powołanego art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj