Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
US.46.PP.443/45/04/JŁ
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.46.PP.443/45/04/JŁ
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
odliczenia od podatku
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
w sprawie opodatkowania dotacji otrzymanej z PFRON.


W przedmiotowym zapytaniu podatnik przedstawił następujący stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie:Podatnik prowadzi działalność gospodarczą – produkcję cukierniczą i usługi opodatkowane stawką 22%. Zatrudnia osoby niepełnosprawne do wynagrodzeń których otrzymuje dotacje z PFRON. Według podatnika otrzymane dofinansowanienie nie dotyczy bezpośrednio dostawy towarów lub świaczenia usług, lecz kosztów wynagrodzeń niepełnosprawnych. Poniewż dotacje inne niż związane z dostawą towarów i świadczeniem usług wlicza się do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, może zdaniem podatnika powodować konieczność proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego od zakupów w następnym roku podatkowym.Zdaniem podatnika dotyczy to wyłącznie takich podatników, którzy oprócz sprzedaży opodatkowanej VAT mają także sprzedaż zwolnioną z VAT i dlatego też uważa, że może dokonywać rozliczenia podatku w pełnej wysokości.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, organ podatkowy informuje:Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr. 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dotację do ceny towaru lub usługi, to stanowi ono obok ceny uzupełniający ją element opodatkowania z tytułu dostawy lub świadczenia usług.Dotacje, które taki element wykazują uwzględnia się w ramach podstawy opodatkowania.

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnik otrzymuje dotacje przedmiotowe na dofinansowanie kosztów wynagrodzeń niepełnosprawnych.Przedmiotowa dotacja PFRON do kosztów wynagrodzeń osób iepełnosprawnych nie jest bezpośrednio związana z dostawą towarów lub świaczeniem usług, zatem brak podstaw prawnych do zakwalifikowania takiej dotacji jako obrotu o którym mowa w art. 29 ust. 1 w/w ustawy.Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 90 ust. 1, ust. 2 i ust. 7 w/w ustawy:

– w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

– jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

– do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji ( dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Zatem do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) niezwiązanych z dostawą towarów tj. dotacje udzielone przez PFRON do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.Natomiast całkowity obrót podatnika do ustalenia proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2 w/w ustawy stanowią czynności opodatkowane, zwolnione od podatku oraz niepodlegające opodatkowaniu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj