Interpretacja Urzędu Skarbowego w Busku-Zdroju
PP-448/28/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-448/28/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Busku-Zdroju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
gmina
jednostka samorządu terytorialnego
organ administracji publicznej
program pomocowy (SAPARD)
roboty budowlano-montażowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy gmina może ubiegać się o zwrot podatku VAT w związku z prowadzoną inwestycją finansowaną przez ARiMR ze środków programu SAPARD, umowa zawarta przed 1 maja 2004 r. (kanalizacja sanitarna) ?


Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) oraz w związku z zapytaniem znak: SOO.I..301-4/04 z dnia 29.09.2004 r., w sprawie, czy Urząd Gminy może odzyskać naliczony podatek od towarów i usług, przedstawiam następującą informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie.

1. Firma jako jednostka samorządowa i organ publiczny:
- nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie może korzystać z przywilejów w postaci prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o których mowa w art. 86 ust. 1 w korelacji z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535);
- korzystając ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654) nie może zliczyć podatku VAT do kosztów uzyskania.
Takie rozwiązania prawa podatkowego oznaczają, że podatek VAT uiszczony wraz z zapłatą za zadanie objęte niniejszym wnioskiem jest kosztem kwalifikowanym.

2. Z udostępnionej przez Gminę dokumentacji wynika, że zadanie inwestycyjne objęte wnioskiem wykonywane było w ramach umowy zawartej z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przed 1 maja 2004 r.
W tym przypadku zgodnie z § 27a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) po spełnieniu określonych w w/w przepisie kryteriów będzie przysługiwał na wniosek zwrot podatku VAT nie zaliczonego do kosztów kwalifikowanych.

3. Zgodnie z zapisami art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług: roboty budowlano-montażowe zadania: „Budowa kanalizacji sanitarnej i ścieków pokąpielowych wraz z rozbudową istniejącej oczyszczalni ścieków w S” opodatkowane są stawką podatku VAT 7%, jeżeli faktycznie są związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj