Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-79/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-79/04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
spedycja
transport
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Frima otrzymała zlecenie na zorganizowanie spedycji towaru. Firma ukraińska zleca spedycję towarów bezpośrednio z Hiszpanii na Ukrainę na nastepujących warunkach :-odbiór w magazynie znajdującym się w Hiszpanii- przeładunek w Polsce-dostawa towarów do magazynu na Ukrainę w terminach wskazanych przez zlecającego .Termin wykonania zlecenia uzależniony jest bezpośrednio od zlecającego i może wynosić od tygodnia do kilku miesięcy.W tym czasie towar jest magazynowany do czasu wywozu określonej ilości towarów . Z dostawą ostatnich 5 ton zlecenie uznane zostanie za wykonane.1) Czy usługa spedycji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT ?Zdaniem pytającego tak, ponieważ w tym przypadku miejscem świadczenia usługi jest Polska w myśl art.27 ust.1.Wykonywana usługa nie jest związana z wewnątrzwspólnotowymi usługami transporyu towarów.2) Jaką stawką należy opodatkować wykonaną usługę ? Ma tu zastosowanie art.83 ust.1 pkt 23 w związku z art.83 ust.3 pkt 3 tj. jako usługa spedycji międzynarodowej , daje prawo do zastosowania stawki 0% przy posiadaniu: listów przewozowych przewożnika na transport z Hiszpanii do Polski i z Polski na Ukarinę, faktury wystawionej przez przewożnika , zlecenia spedycji.3) Czy w przypadku otrzymania przedpłaty ( zaliczki ) mam prawo do wystawienia faktury zaliczkowej ze stawką 0%?Sądze że tak bo skoro cała usługa jest opodatkowana 0% to i zaliczka powinna być opodatkowana taką samą stawką .


Na podstawie art.14 a 1 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. uprzejmie informuje:

Podstawowa regulacja dotycząca miejsca świadczenia usług wynika z art.27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r ( Dz.U.Nr 54, poz.535) Przepis ten stanowi , że co do zasady , za miejsce świadczenia uznaje się miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a wprzypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi - za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce gdzie świadczący usługe posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku w/w miejsca , za miejsce świadczenia uznaję się miejsce stałego zamieszkania.

Przepisy ustawy o podatku VAT nie wskazują dla usług spedycji odrebnej zasady dotyczacej określenia miejsca świadczenia , w związku z tym należy przyjąć , że do usług tych ma zastosowanie reguła podstawowa przytoczona wyżej.Zatem biorąc pod uwagę powyższe uregulowania , miejscem świadczenia usługi spedycyjnej w ramach transportu miedzynarodowego dla podatnika będzie miejsce jego siedziby lub stałe miejsce prowadzenia działalności bądź też miejsce stałego zamieszkania. W przypadku opisanym przez Pana bedą miały zastosowanie w/w uregulowania i miejscem świadczenia usług będzie terytorium Polski. go

Zgodnie z art.83 ust.3 pkt3 ustawy o VAT - usługami międzynarodowego transportu towarów są , także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej , związane z usługami , o których mowa w ust.1 i 2 tego artykułu.Takie zakwalifikowanei świadczonych przez Pana usług spedycji jako związanych bezpośrednio z organizacją eksportu towarów uprawnia Pana do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania podatkiem VAT w wysokości 0%.

Stosownie do art.83 ust.5 ustawy o VAT , dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu:- towarów przez przwoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski ( kolejowy, lotniczy samochodowy) stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument , z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenia granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewożnika .Pośrednik lub spedytor powinien posiadać dowód potwierdzający świadczenie usługi w ramach transportu międzynarodowego. Z dokumentów musi jednoznacznie wynikać , że w związku z przewozem z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia naspępiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Zatem jeżeli w chwili otrzymania zaliczki bedzie Pan posiadał takie dokumenty to możliwe bedzie zastosowanie 0% stawki podatku VAT w stosunku do otrzymanej zaliczki . Natomiast w myśl art.19 ust.13 pkt 2 b ustawy VAT , obowiązek podatkowy w przypadku wykonania usługi spedycji powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie póżniej niż 30 dnia licząc od dnia wykonania wykonania usługi . Odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj