Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1504/118/MM/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1504/118/MM/04
Data
2004.07.20



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że podatnik jest producentem papieru makulaturowego i współpracuje z odbiorcami krajowymi i zagranicznymi. Spółka dokonuje dostaw wewnątrzwspólnotowych produkowanych towarów na podstawie zamówień lub zawartych kontraktów. W fabryce pozostaje kopia faktury wystawionej dla nabywcy oraz kopia specyfikacji sztuk ładunku. Od przewoźnika pobierana jest jedna z kart dokumentów przewozowych CMR.
Spółka ma wątpliwości dotyczące:
1) dowodów dokumentujących potwierdzenie wywozu towarów uprawniających do zastosowania stawki podatku VAT 0% przy realizowanych wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów w sytuacji, gdy towar odbierają nabywcy przez swoich spedytorów;
2) dokumentu WZ jako dokumentu potwierdzającego specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.


1) zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, oraz inne czynności wymienione w ust. 1 i 2 tego artykułu.
Zgodnie z art. 20 ustawy obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, chyba że:
- podatnik wystawił fakturę, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia,
- przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, wówczas obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 3 tego artykułu.
Stawka opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została określona w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wysokości 0 % pod warunkiem jednak, że:
1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz podał na fakturze stwierdzającej dostawę towaru swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku poprzedzony kodem PL.
2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium RP i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Stosownie do art. 42 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług dowodami potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy są dokumenty, które łącznie potwierdzają wywiezienie i dostarczenie towarów będących przedmiotem tej dostawy.
Dowodami takimi są następujące dokumenty, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 42 ust. 3 cyt. ustawy):
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju (Polski), z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia w innym kraju członkowskim – w przypadku gdy przywóz jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2) kopia faktury dostawy,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwierdzjący przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium innego kraju wspólnotowego niż Polska.
Powyższe dokumenty są wystarczające dla przeprowadzenia powyższego dowodu w przypadku gdy przewoźnikiem nie jest bezpośrednio dostawca lub nabywca.
W przypadku jednak, gdy powyżej wymienione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium innego kraju niż Polska, dowodami, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy w jego kraju, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że wystąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
a) korespondencja handlowa z klientem, w tym zamówienie klienta,
b) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
c) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
W związku z powyższym odnosząc się do przykładów podanych w zapytaniu, stwierdzić należy, że dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy są wskazane w pkt 1,2,4 umieszczonych w pytaniu nr 1. Wskazać należy, że faktura oraz specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku może być jednym dokumentem, tzn. fakturą zawierającą specyfikację natomiast warunek potwierdzenia, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 4 jest spełniony także wtedy, kiedy potwierdzenie odbioru znajduje się na liście przewozowym (CMR). Dokumenty faksowe z uwagi na ich niską rangę dowodową nie mogą stanowić potwierdzenia, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 4 ustawy.
2) Jednym z dokumentów potwierdzających dostarczenie do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju jest specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
Dokument, który pozwala na identyfikację poszczególnych sztuk towarów zawierający dane dotyczące daty wydania towaru, numer kolejny, nazwę towaru, ilość wydanych sztuk towaru jest dokumentem, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ww. ustawy. Zatem jeżeli dokument WZ umożliwia identyfikację poszczególnych towarów poprzez to, że zawiera elementy wskazujące nazwę towaru wraz z kodami towarów w sytuacji, kiedy różne towary występują pod tą samą nazwą i ilość sztuk towaru to może być traktowany jako specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj