Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US-36/2CF/415/IP-118/JB/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-36/2CF/415/IP-118/JB/2004
Data
2004.12.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
służby mundurowe
świadczenie pieniężne


Pytanie podatnika
1.Czy przychody z tytułu świadczeń pieniężnych podlegających zryczałtowanemu podatkowi powinny być uwzględnione w "Informacji o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy" - PIT-11?
2.W związku z pobraniem przez płatnika zaliczki w wysokości 19% o wypłaconej odprawy, zamiast zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% należności ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w jaki sposób powinien uregulować brakujący 1% podatku?


Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 13 maja 2004r nabył Pan prawo do świadczeń pieniężnych przysługujących w ostatnim dniu służby w Straży Granicznej, na podstawie art.118 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2002r. Nr 171, poz.1399 ze zm.). Zgodnie z udzieloną w dniu 12.07.2004r. Nr US-36/2CF/415/K-76/04/JP odpowiedzią na Pana zapytanie od wypłaconego świadczenia płatnik powinien pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% należności. w Rzeczywistości płatnik od należnej kwoty z tytułu odprawy pobrał zaliczkę w wysokości 19%.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny udziela się następującej odpowiedzi:
W przedstawionej sprawie zastosowanie znajduje art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który od 1 stycznia 2004r. stanowi, że od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby - w wysokości 20% należności. W świetle art. 30 ust. 3 i ust. 8 ustawy, zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania oraz dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy tj. opodatkowanych wg skali podatkowej. Art. 41 ust. 4 ustawy zobowiązuje płatnika do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że płatnik wypłacając świadczenia pieniężne należne w ostatnim dniu służby winien pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% należności, nie zaś zaliczkę w wysokości 19 %.Płatnik powinien przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, przesyłając jednocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-8A).
Zatem w tym stanie faktycznym brak jest podstaw, aby płatnik wykazał omawiane dochody w informacji o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy - PIT-11.Zgodnie z treścią art. 30 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - płatnik, który nie dokonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewypłacony. Zatem to na płatniku ciąży obowiązek uregulowania brakującego 1% podatku.
Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny tut. Organ nie podziela stanowiska wyrażonego przez Pana w piśmie z dnia 24 listopada 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj