Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1443/193/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1443/193/04
Data
2004.12.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
próbki materiałów


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatnie przekazywane przez spółke preparaty przyprawowe w ilości od kilku do kilkunastu kilogramów można uznać za próbki? Czy to przekazanie stanowi koszty reprezentacji i reklamy? Jak należy rozumieć pojęcie charakter „handlowy”?


Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ) w art. 7 ust. 3 wyłącza z opodatkowania podatkiem VAT przekazywanie prezentów o małej wartości i przekazywanie próbek ,jeżeli ich przekazanie (wręczenie ) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem .Próbka to (zgodnie z ust. 7 cyt. przepisu ) najmniejsza ilość towaru pobrana z dużej partii,która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne,fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru ,przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych ) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy . Mając na uwadze powyższe oraz definicję próbki należy uznać,iż w przypadku przekazania przez Podatnika na rzecz kontrahentów lub potencjalnych kontrahentów preparatów przyprawowych w ilości niezbędnej do zachowania wymogów technologicznych stosowanych w produkcji danego wyrobu takie przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawa cytowana na wstępie nie definiuje pojęcia „charakter handlowy „ jednakże zdaniem tut. Organu o takim charakterze decyduje cel przeznaczenia ( zachęcenie klienta do zakupu większej ilości towarów tego samego rodzaju ) przez Podatnika a jednocześnie ,co jest oczywiste nieodpłatność .

Ponadto należy zaznaczyć, iż ustawodawca w przypadku przekazania próbek nie określił żadnych limitów i dodatkowych warunków poza faktem ,iż ich wręczenie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem a ich ilość lub wartość nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. W związku z powyższym ,jeśli przekazanie przez Podatnika próbek następuje w ilości niezbędnej do przeprowadzenia procesu technologicznego a jednocześnie ma związek z (bezpośredni ) z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie wskazuje na charakter handlowy to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ,o której mowa w ust. 2 ,jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności ,o których mowa w art. 7 ust. 3-7. Tut. Organ informuje jednocześnie ,iż zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza informacja zostanie przekazana do wiadomości Izby Skarbowej w Lublinie w celu sprawdzenia jej poprawności .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj