Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/443-270/04/MS
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-270/04/MS
Data
2004.12.29



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
dowód księgowy
miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Pytanie podatnika
Podatnik jest firmą specjalizująca się w transporcie międzynarodowym między dwoma krajami – Polską i Francją. Od 01.05.2004r. transport towarów między tymi krajami odbywa się na podstawie dokumentu CMR. Klienci Podatnika, którzy w Polsce nadają towary przeznaczone dla odbiorców we Francji, wymagają od Podatnika przekazywania im kopii dokumentu CMR podstemplowanej przez bezpośredniego odbiorcę francuskiego, uzasadniając swoje żądanie koniecznością przedłożenia tego dokumentu w urzędzie skarbowym celem udokumentowania faktycznego wywozu towaru poza obszar Polski.
Czy faktycznie obowiązkiem jego klientów jest posiadanie w swojej dokumentacji kopii dokumentu CMR potwierdzającej faktyczny wywóz tego towaru z terytorium Polski ?


Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, ze towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W myśl art. 42 ust. 3 cyt. ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2. kopia faktury dostawy,
3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Art. 42 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdza natomiast, iż jeśli dokumenty, o których mowa w ust. 3, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1. korespondencja handlowa z nabywca, w tym jego zamówienie;
2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa na charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji jako dostawę na terytorium kraju.

Jak wynika z powyższych uregulowań, pierwszeństwo w dokumentowaniu faktu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla celów zastosowania do niej stawki podatku 0%, mają dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym wspomniany we wniosku Podatnika dokument przewozowy CMR (jego kopia) podstemplowany przez bezpośredniego odbiorcę z innego kraju Wspólnoty - jako dokument jednoznacznie potwierdzający, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski). Inne dokumenty mają tylko znaczenie posiłkowe dla udowodnienia, że dostawa wewnątrzwspólnotowa nastąpiła, o czym mówi art. 42 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, obowiązkiem klientów Podatnika, jako podmiotów dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest posiadanie dowodów, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty. Dowodem takim jest, łącznie z innym dokumentami, dokument przewozowy otrzymany od przewoźnika (spedytora), z którego jednoznacznie wynika, iż towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) – tj. kopia dokumentu CMR, na której bezpośredni odbiorca we Francji potwierdził otrzymanie towaru.

Końcowo należy zauważyć, że to nie Spółka winna wystąpić z tym zapytaniem, a jej klienci, ponieważ to oni trudnią się wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów i są obowiązani do udowodnienia faktu ich dokonania zgodnie z postanowieniami stosowanych przepisów. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie na pisemne zapytanie podatnika.

Jednocześnie zaznaczam, że powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj