Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tucholi
PM-436-2/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436-2/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Tucholi


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy dokonując przelewu wierzytelności własnych (należność główna plus naliczone odsetki od niezapłaconych faktur) w formie cesji tychże wierzytelności (art. 509 § 1 Kodeksu Cywilnego) innej firmie nie świadczącej usług finansowych polegających na zarobkowym obrocie wierzytelnościami powinno umowę tą opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy też ciążą na takich umowach inne zobowiązania podatkowe.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do złożonego wniosku dnia 1 października 2004 r. udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Nadleśnictwo ... zwróciło się o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy dokonując przelewu wierzytelności własnych (należność główna plus naliczone odsetki od niezapłaconych faktur) w formie cesji tychże wierzytelności (art. 509 § 1 Kodeksu Cywilnego) innej firmie nie świadczącej usług finansowych polegających na zarobkowym obrocie wierzytelnościami powinno umowę tą opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy też ciążą na takich umowach inne zobowiązania podatkowe. W ocenie podatnika do wyżej wymienionego przypadku umowy cesji wierzytelności własnych moją zastosowanie przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wyżej przedstawionej:

Istota przelewu cesji wynika z art. 509 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z jego treścią wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Przelew wierzytelności własnych z tytułu prowadzonej działalności nie nabytych celem dalszej odsprzedaży bądź windykacji nie może być zaliczany do usług pośrednictwa finansowego, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży własnych wierzytelności powstaje w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W związku z tym z tego tytułu u sprzedawcy jak i nabywcy tej wierzytelności nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Aby jednak dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być wykonywana w ramach działalności gospodarczej podatnika. W przedstawionym zaś przez podatnika stanie faktycznym przelew wierzytelności własnych nie jest dokonany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stosownie do art. 15 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy,(...).

Reasumując, wyżej wymieniona sprzedaż wierzytelności własnych Nadleśnictwa ... nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, którym jest między innymi nabycie w ramach działalności gospodarczej cudzych wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży lub windykacji, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi potwierdza stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj