Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/005/21/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/005/21/2004
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
faktura VAT
marża
podstawa opodatkowania
umowa komisu


Pytanie podatnika
  1. Czy Galeria może rozliczać się na zasadach marży?
  2. Jaką prowadzić ewidencję ?
  3. W jaki sposób naliczać cenę detaliczną oraz jak rejestrować sprzedaż w kasie rejestrującej ?
    Galeria przyjmuje w komis wyroby artystyczne od artystów plastyków oraz od twórców rzemiosła artystycznego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na postawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 18.05.2004r. informuje:

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumie się również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Zarówno więc wydanie towarów pomiędzy komitentem a komisantem, a także w następstwie wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej, jak również wydanie towarów przez komisanta komitentowi jest wykonaniem czynności, które podlegają co do zasady opodatkowaniu.

Natomiast w rozdziale 4 działu XII powołanej ustawy o VAT zawierającej szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków w art. 120 ust. 1 pkt 1 dla potrzeb szczególnej procedury opodatkowania niektórych towarów zdefiniowano dzieła sztuki, przez które rozumie się:

  • obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1)
  • oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),
  • oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),
  • gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00)wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,
  • fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach.

Zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 cytowanej ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie dzieł sztuki nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Marża podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej , tj. podatkiem VAT w wysokości 22%

W myśl ust. 10 art. 120 szczególna procedura opodatkowania marży ma zastosowanie do dostawy dzieł sztuki, które podatnik nabył od:

  • podmiotu nie będącego podatnikiem VAT,
  • podmiotu będącego podatnikiem, o ile dostawa tych towarów była zwolniona od podatku VAT,
  • podmiotu będącego podatnikiem, o ile towary te przy dostawie zostały opodatkowane na zasadzie marży.

Stosownie do art. 120 ust. 11 przepis ust. 4 tego artykułu ma zastosowanie również do dostawy dzieł sztuki:

  • uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ust. 4;
  • nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórcy;
  • nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15, innego niż wymieniony w ust. 4, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 7%.

Procedura ta wymaga prowadzenia przez podatnika szczegółowej ewidencji niezbędnejdo prawidłowego określenia podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 120 ust. 15 ustawyo VAT. Zgodnie z tym przepisem jeżeli podatnik oprócz opodatkowania marży stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy opodatkowanej od marży ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży. Podatnik, który stosuje szczególną procedurę opodatkowania marży, nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów (art. 120 ust. 6). Zgodnie z przepisem § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają następujące dane:

  • imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
  • dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • jednostkę miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług,
  • kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,
  • wyrazy „VAT marża”.

Podatnikowi stosującemu procedurę polegającą na opodatkowaniu marży w myśl art. 120ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych przez niego dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach stwierdza, iż podatniczka może wybrać rozliczenie opodatkowane marżą.

Dodatkowo informuje się, że na podstawie § 41 d rozporządzenia Min. Fin. Z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2004r. jest zwolniona od podatku od towarów i usług dostawa dzieł sztuki nabytych przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r. których sprzedaż korzystała ze zwolnienia od podatku lub nie podlegała podatkowi przed dniem 1 maja 2004r. pod warunkiem przedłożenia przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia (tj. do dnia 09.07.2004r.) zestawienia poszczególnych towarów wraz z ich wartością w cenie nabycia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku podania przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj