Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-122/04/PJ
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-122/04/PJ
Data
2004.12.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
stolarka
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować do produkcji i montażu stolarki otworowej w budynkach mieszklanych ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 07.12.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 08.12.2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20.12.2004 r.:

Spółka prowadzi działalności gospodarczą obejmującą:

- produkcję wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa (PKWiU 20.30Z)

- wykonywanie robót budowlanych murarskich (PKWiU 45.25D)

- tynkowanie (PKWiU 45.41D)

- wykonywanie robót budowlanych murarskich (PKWiU 45.25D)

- montaż stolarki budowlanej (PKWiU 45.42D)

Wnioskiem z dnia 07.12.2004 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT winna stosować do produkcji stolarki otworowej oraz jej montażu w budynkach mieszkalnych. Zdaniem Spółki jest to usługa podlegająca opodatkowaniu wg. stawki 7%, ponieważ produkcja stolarki okiennej jest wykonywana ściśle pod konkretne zamówienie klienta, na rzecz którego wykonywana jest usługa montażu.

.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno towary jak i usługi na podstawie art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy identyfikowane są w oparciu o przepisy o statystyce publicznej. O tym, czy materiał może wchodzić do usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Obowiązek zaś prawidłowej klasyfikacji ciąży na podatniku (z uwzględnieniem art. 41 ust. 14 w/w ustawy).

Na materiały budowlane od dnia 01.05.2004 r. obowiązuje stawka podstawowa podatku przewidziana w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 22 %. Z kolei art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ww. ustawy stanowi, że w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 %. Przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”, rozumieć należy w myśl art. 146 ust. 2 w/w ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są zaś budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez Podatnika będzie dostawa towarów, których Podatnik jest producentem (wraz z ewentualnym montażem), to czynność ta będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Natomiast jeżeli czynności, które wykonuje Podatnik będą polegały na świadczeniu usług wymienionych w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cytowanej ustawy to wówczas będą one opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej, który dokonuje również montażu wyprodukowanych i dostarczonych przez siebie okien i drzwi. Czynność ta jest klasyfikowana jako wyroby stolarskie i ciesielskie dla budownictwa w grupowaniu PKWiU:20.30.Z, zatem zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania, w przedstawionym stanie faktycznym i jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj